Ünlüler de kentsel dönüşüm kervanına katıldı

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli olarak tespit edilen yapılar arasında sanat ve siyaset dünyasına ait gayrimenkuller bulunuyor

Ünlüler de kentsel dönüşüm kervanına katıldı

21 Mart 2013 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl ekim ayında başlatılan kentsel dönüşüm süreci kapsamında Türkiye genelindeki riskli yapıların tespiti çalışmaları devam ediyor. Bu süreçte riskli olarak tespit edilen yapılar arasında sanat ve siyaset dünyasına ait gayrimenkuller de yer alıyor.
İstanbul genelinde incelemelerde bulunan Türkiye’nin ilk Kentsel Dönüşüm Bakanlık Yetkili Kuruluşu Tektaş Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı  İnş. Yük. Mühendisi Hakan Çatalkaya,   sanat ve siyaset dünyasının ünlülerinin kentsel dönüşüm kanunundan yararlanarak riskli yapılarını yenilemek istediklerini belirtti.
Çatalkaya, özellikle, Nişantaşı bölgesinde gayrimenkulü bulunan ünlülerden bu yönde talep aldıklarını kaydetti.

Tektaş Mühendislik olarak İstanbul genelinde yaptıkları incelemelerde önemli bulgular elde ettiklerine de işaret eden Çatalkaya, Kadıköy, Şişli, Nişantaşı, Bakırköy, Yeşilköy, Bahçelievler, Ümraniye gibi ilçelerde 300 binayı inceleyen Tektaş Mühendislik’in elde ettiği bulgulara göre İstanbul’daki binaların yüzde 80’inin riskli durumda bulunduğunu söyledi.
İnceledikleri 300 binanın 210’nun riskli bina olarak tespit edildiğini ve bakanlığın yıkım kararı verdiğini belirten Tektaş Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı  İnş. Yük. Mühendisi Hakan Çatalkaya,  90 bina için de bakanlığın onayını beklediklerini ifade etti.
İnceledikleri binalarda beton kalitesinin olması gereken değerin 5’te 1’i seviyesinde bulunduğunu vurgulayan Hakan Çatalkaya “Bakanlıktan gelen onay çerçevesinde önümüzdeki hafta İstanbul’un çeşitli semtlerinde kentsel dönüşüm kapsamında inceleme ve yıkım işlemlerine devam edeceğiz” dedi. Yıl sonuna kadar 1000 binayı kentsel dönüşüm kapsamında inceleyeceklerini ifade eden  Çatalkaya, Ankara, İzmir ve Antalya’da ofis açacaklarını ve orda gerçekleştirecekleri çalışmalarla bu sayının daha da artacağını kaydetti.

İşçi ücretleri iki katına çıkacak
Sadece İstanbul’da 600 bin binanın riskli durumda olduğunu vurgulayan Hakan Çatalkaya, bu binaların dönüştürülmesi için çok sayıda iş gücüne ihtiyaç duyulacağını belirtti.
Kentsel dönüşümün Türkiye’deki işsizliğin azaltılmasında önemli bir alan olacağına işaret eden Çatalkaya, “Türkiye genelindeki binaların dönüştürülmesi  sürecinde pek çok kişi iş bulacak. Atık maddelerin dönüştürülmesi de ayrı bir istihdam alanı olacak” dedi.
Türkiye’deki riskli binaların tamamının dönüştürülmesinin 20 yıllık bir zamanı kapsayacağını belirten Çatakaya, bu alanda sağlanan istihdamın uzun soluklu olacağına dikkati çekti.

Hakan Çatalkaya, “Bu süreçte işçi ücretleri iki katına çıkacak. Kentsel dönüşümle canlanan iş gücü piyasası ekonomiye de olumlu katkı sağlayacak” dedi.
Çatalkaya şunları kaydetti: “Önümüzdeki 20 yılı kapsayacak olan kentsel dönüşüm süreci iyi yürütüldüğü takdirde özlemini duyduğumuz şehirlere, yaşam alanlarına kavuşacağımızı düşünüyorum. Bu konuda her şeyi devletten, belediyelerden beklemek yanlış olur bu süreçte tüm bireyler, STK ve dernekler insiyatif almalılar bizde kentsel dönüşüm çerçevesinde bize düşen görev ve sorumlukluların bilincinde Hizmet üretmeye devam edeceğiz.”
Bu konuda Avrupa’ da meydan, mahalle düzenlemeleri şeklinde örnekler bulunduğunu, son zamanlarda üzerine ciddi sosyolojik çalışma yapılan ve makaleler yazılan Olimpiyatlardan önce Barcelona’ da yapılmış Kentsel dönüşümün güzel örneklerden biri olduğunu ifade eden Çatalkaya, Londra, Paris’ de kentsel dönüşüm kapsamında meydan düzenlemeleri ile mahalle bazında bina cephe yenilemeleri yapıldığını, ancak Türkiye’ de başlatılan kentsel dönüşümün ölçek bazında dünyada bir örneği bulunmadığını, bu yönüyle de  Türkiye’nin dünyaya güzel bir örnek olması gerektiğini kaydetti.

Kentsel dönüşüm 1’e 2 kazandıracak
Kadıköy, Şişli gibi merkezi yerlerde bulunan binalarda kentsel dönüşüm sonrası yenilenen daire fiyatlarının 400 bin liradan 1 milyon 200 bin liraya kadar yükseldiğine dikkat çeken Çatalkaya,
kentsel dönüşümün 1’e 2 kazandıracağını, merkezi yerlerde bu kazancın daha fazla olacağını belirtti.
Çatalkaya, yatırımcıların da karlı gördükleri için kentsel dönüşüm işine soyunduğunu  ve bunun kentsel dönüşümde ikinci el piyasasını oluşturmaya başladığını söyledi. Çatalkaya, yatırımcıların kentsel dönüşümde özellikle merkezi yerleri tercih ettiklerini kaydetti.