Urla villalarına yıkım kararı onandı

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ve sit derecesi düşürülerek inşa edilen İzmir-Urla'daki villara ilişkin yıkım kararı üst mahkeme tarafından da onandı

Urla villalarına yıkım kararı onandı

İzmir-Urla'da sit derecesi düşürülerek inşa edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen villalarla ilgili yıkım kararını üst mahkeme de onayladı

Şaibeli villalara yıkım kararı
Villalara ilişkin ilk karar İzmir 2. İdare Mahkemesi tarafından alınmıştı. Mahkeme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı yeni plan için yürütmeyi durdurma kararı almış ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı itiraz üzerine dava bir üst mahkemeye gönderilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan itiraz sonucunda açılan davaşa villaların yapıldığı arazide hissesi bulunan Oğuzhan Boyacı da müdahil olmuştu. 

Üst mahkemeden onama
Cumhuriyet Gazetesi'nden yer alan habere göre, yapılan itirazları görüşen İzmir Bölge İdare Mahkemesi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı itirazı, oy çokluğu ile reddetti. İzmir Bölge İdare Mahkemesi Heyeti, yürütmenin durdurulmasına yönelik olarak yapılan itirazların herhangi bir dayanağının bulunmadığına vurgu yaptı. 

İkiye bir oyla alındı
Mahkeme Başkanı Mehmet Çabuk ve üye Ali Uğur'un karara "olur" reyine karşılık, üyelerden Barış Çelik'in ise kararı reddettiği görüldü. Karar katılmayan ve yapılan işlemlerin uygun olduğunu belirten Çelik, "karşı görüş" şerhiyle görüşlerini ayrıntılı olarak açıkladı.