Üsküdar Meydanı Projesi'nden silüet tartışması çıktı

Üsküdar meydanının yeniden düzenlenmesi kapsamında yürütülen çalışmalar, başta tarihi Mihrimah Camii'nin ön kısmına inşa edilmek istenen camekanlı yapı olmak üzere "kentin" silüeti tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı

Üsküdar Meydanı Projesi'nden silüet tartışması çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Mimar Sinan tarafından Mihrimah Sultan'ın anısına inşa ettiği Üsküdar'daki tarihi cami, silüet tartışmalarıyla bir kez daha gündeme geldi. Mihrimah Camii'nin ön kısmına İBB tarafından inşa edilmesi gündeme gelen camekanlı yapıya karşı çıkan İBB'nin CHP'li meclis üyeleri, "Osmanlı ruhu" ve "kent silüeti"ni bozacağı gerekçesiyle yeni meydan düzenlemesine karşı çıktı. 

Müze denetimsiz meydan projesi
Üsküdar Meydan Projesi ekseninde yürüyen tartışmaların en ilgi çekici boyutu, yürütülen çalışmalarda müze denetiminin bulunmaması... Daha önceki Marmaray Projesi ve Çavuşdere-Bülbül Deresi Islah Projelerinde müze denetimi kararı alınmasına rağmen, 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, bu kez müze denetimi uygulamama kararı aldı. Karar, arkeolojik kalıntılar adına felaket olarak yorumlanıyor

Kentin silüeti tartışmasının yeni merkez: Üsküdar
Önümüzdeki aylarda başlaması planlanan Üsküdar Meydanı düzenlemesi, 16.9 Kuleleri ile başlayan ve ülke gündemine yayılan "silüet" tartışmasının yeni merkezlerinden biri olmaya aday gözüküyor. Zira müze denetimi dışında planlanmakta olan meydan düzenleme projesinin, özellikle tarihi eserler üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabileceği iddia ediliyor. 

 

Üsküdar Meydanı Projesi'nden

 

Mihrimah Camii'nin önüne camekanlı yapı
Sözcü Gazetesi'nde yer alan Özlem Güvemli imzalı habere göre, Üsküdar Meydanı projesinin en dikkat çekici ayrıntılarından birini oluşturan tarihi Mihrimah Camii'nin önüne kurulması gündeme gelen camekanlı yapıya İBB'nin CHP'li Meclis üyelerinden itiraz geldi.

İBB Başkanlığı'na Üsküdar Meydan Projesi ile ilgili soru önergesi veren CHP'li Meclis Üyeleri Hasan Tapan, Nezih Küçükerden ve Mehmet Berke Merter, Osmanlı mimari anlayışıyla ilgisi olmayan camekanlı yapıya dikkat çekerek, meydandan belediye binasına kadar uzanan kısmın 17-19. yüzyıllar arasındaki kullanım biçimine uygun olarak restorasyonun daha uygun olacağı önerisinde bulundu.  Söz konusu alan bu dönemlerde arasta olarak kullanılmaktaydı. 

Belediye Binası yıkılacak
Üsküdar Meydanı Düzenleme projesi kapsamında ayrıca şu andaki belediye binasının yıkılacağı ve bu bölümün alt kısmına otopark inşa edileceği belirtiliyor. Söz konusu projenin 2018 yılı başında tamamlanması hedefleniyor.