Uzmanlardan yatırımcıya çağrı: Dolar konut fiyatlarını vuracak, acele edin!

Döviz fiyatlarındaki artışın maliyetler üzerindeki etkisinin yakın ve orta vadede konut fiyatlarının yükselmesine yol açacağı uyarısında bulunan inşaat sektöründen yatırımcıya "çabuk olun" uyarısı geldi.

Uzmanlardan yatırımcıya çağrı: Dolar konut fiyatlarını vuracak, acele edin!

Son haftalarda dolar ve euro gibi yabancı para birimlerinde yaşanan değer artışını yakından takip eden Türkiye inşaat sektörü, konuta yatırım yapmayı düşünen ancak farklı kaygılarla alımlarını erteleyen yatırımcıya "elinizi çabuk tutun" mesajı gönderiyor. Dövizdeki hareketliliğin inşaat sektörüne "maliyet" olarak yansıyacağı ve bunun da fiyatların yukarı yönlü hareketine neden olacağını söyleyen Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Ömer Faruk Çelik, gayrimenkule yönelen yatırımcının kazançlı çıkacağını belirtti.

Konut dolardan daha çok kazandırır
Konut yatırımının dolara kıyasla dolara kıyasla çok daha yüksek bir getiri potansiyeli olduğunu ve kurun maliyetler üzerindeki etkisiyle 2017 yılında konut fiyatlarının daha da yükseleceğini söyleyen Çelik: "Kur kaynaklı maliyet artışı ile karşı karşıyayız. 2017 yılında konut, bugünkü fiyatların üzerine çıkacak. Şimdi ev alan vatandaşlar yüzde 35 oranında kazançlı çıkacaktır..." dedi.

Bazı firmalar borç içinde
 Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'a açıklamalarda bulunan Ömer Faruk Çelik, kimi firmaların kredi borcunu ödeme noktasında zorluk içinde bulunduğunu, banka borcunu yönetmek adına bazı firmaların fiyatları düşürme ya da vadeleri uzatma yöntemine başvurabilecğini de belirterek:"Bazı işadamları itibarını kaybetmemek için zararı göze alabilir. İşadamı için sermaye para değil itibardır. Önümüzdeki dönemlerde de böyle örnekler görebiliriz..." ifadelerini kullandı.