Uzungöl'de yıkımlar başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ayder Yaylası ile birlikte çarpık ve plansız yapılaşmaya dikkat çektiği Çaykara Uzungöl'de yıkımlar başlıyor. Yılbaşına kadar 30'a yakın turizm tesisinin yıkım işleminin tamamlanması bekleniyor.

Uzungöl'de yıkımlar başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ayder Yaylası ile birlikte çarpık ve plansız yapılaşmaya örnek olarak gösterdiği Trabzon'un Çaykara ilçesi sınırları içindeki Uzungöl'de yıkımların çok yakında başlayacağı öğrenildi. Özellikle "10 yıl önce ve 10 yıl sonra" konseptli fotoğraflarda ani ve çirkin yapılaşmanın boyutunun sıklıkla kamuoyunun gündemine girdiği Uzungöl'de yılbaşına dek 30'a yakın turizm tesisi binasının yıkımının tamamlanması bekleniyor

Uzungöl'de yıkım zamanı

Karadeniz yayla turizminin Ayder Yaylası ile birlikte en popüler merkezlerinden biri olarak gösterilen Çaykara Uzungöl'de, kaçak yapılaşmaya karşı ilk ciddi adım atılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündemine de sıklıkla giren Uzungöl'de gerçekleşecek yıkımlarla birlikte yeni bir dönüşüm hamlesinin hayata geçirilmesi planlanıyor. Bölge ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Arkadaşlarıma iletiyorum. Farklı kentsel dönüşüm projelerini yönetiyoruz ya. Bunlardan birini Ayder Yaylası'nı, bir diğerini de Uzungöl'e yapmamız gerek." demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uzungöl ve Ayder Yaylası'nı çekim alanı olarak nitelemiş ,kentsel dönüşümün hayata geçmesi halinde de buralara gelip gidenlerin sayısının çok fazla olacağını vurgulamıştı. 

Uzungöl'de yıkımlar başlıyor

Başkan Tok: "30 tesis yıkılacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın Ayder Yaylası ve Uzungöl'e ilişkin olarak ortaya koydukları iradenin işlerini büyük oranda kolaylaştırdığını söyleyen Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok, 30 günü birlik tesisin yıkımının gerçekleştirileceği bilgisinin bölge esnafına iletildiğini söyledi. Tok, hazine arazileri üzerinde inşa edilen tesislerde 18. madde uyarınca yıkım işlemlerinin gerçekleştirileceğini belirterek: "Bölge bu kararla birlikte çirkin yapılaşmadan kurtulacak. Yılbaşına kadar yıkımları tamamlayacağız. Mahkeme kararı alında. Ancak bize henüz teblig edilmedi..." ifadelerini kullandı. 

Ayder Yaylası'ndan sonra Uzungöl'de de dönüşüm planı

Ayder Yaylası ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde atılan somut adımlar ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile yerel derneklerin katılımı ile gerçekleştirilen Çalıştay'a benzer bir adımın Uzungöl için de hayata geçirilmesi planlanıyor. Uzungöl'de uygulanması planlanan kentsel dönüşüm hamlesinin ilk adımı olarak da kaçak nitelikli yapıların ve katların yıkılması hedefleniyor. Milliyet'te yer alan habere göre bölgede yıkım çalışmalarının bir kaç gün içinde başlaması planlanırken, hedef özellikle kıyı bölgelerdeki günübirlik turizm işletmeleri olacak. Hedef, yılbaşına kadar bu niteliklere sahip 30'a yakın işletme binasının yıkımı olarak açıklanıyor. 

Uzungöl'e yakışır bir silüet

Uzungöl'ün atılacak adımlar ve yeni imar planı ile dünyanın en güzel yerlerinden biri olacağını söyleyen Uzungöl Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, bölgedeki dağınıklık ve panayır görüntüsünün yürütülecek çalışmalarla giderilmesinin hedeflendiğini söyledi. Uzungöl'ün yıllardan beri maruz kaldığı imarsızlık sıkıntılarının bir "inşaat deposu" görünümü yarattığını ve konuyla ilgili olarak başlatılan hukuk mücadelesinin de kazanılmış olduğunu belirten Akyüz: "18. madde uygulamasının yürütme durdurma kararının kaldırılmasıyla ilgili olarak bir buçuk sene önce verdiğimiz mücadeleyi kazandı. Bundan böyle gölün üst kısmındaki mahallenin yeniden imarlı bir biçimde inşaatlaşma içine girmesine olanak tanınacak. İmarsız yerler ise yıkılacak ve bölgemiz yeniden bir düzene kavuşacak..." dedi. 

Uzungöl'de yıkımlar başlıyor

Hedef kıyı alanındaki yapılaşmalar

Akyüz, özellikli hedefin kıyı alanındaki  yapılaşmalar olduğunu ve yürütülecek çalışmalarla bu kesimde yapılacak iyileştirmelerin bölgenin görünümünde olumlu ve ciddi bir görüntü sağlayacağını belirterek: "Bölgede bütüncül bir kentsel dönüşüm cinayet olur. Mevcut plan uygulansın yeter. UZungöl'ün silüetine zarar vermeyecek güzel binalar inşa edilmeli. Ve elbette bunların burada istihdamı gerekli..." şeklinde konuştu.