Vatandaşla konut yatırımının arası açılıyor

Konut fiyatlarındaki düşüş eğilimini değerlendiren KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, "Pazarda ihtiyaç fazlası ürün stoku büyüyor. Üretim var ama vatandaşın alım gücü artmıyor. Vatandaş evden uzaklaşıyor..." dedi.

Vatandaşla konut yatırımının arası açılıyor

2016 yılını rekor satışla kapatmaya hazırlanan gayrimenkul sektörü, belki de uzun zamandır ilk kez "konut fiyatlarındaki düşüş" olgusuyla yüzleşmek zorunda kaldı. Uzmanlar, konut fiyatlarındaki gerilemeyi, çok sayıda inşaat firmasının özellikle prim yapan ilçeler bazında gerçekleştirdiği konut üretiminin "toplam talebi" aşmasına bağlıyor. İstanbul için başlayan fiyat gerilemelerinin yakın zamanda Ankara ve İzmir gibi büyük kentlere de sıçraması bekleniyor

Ömer Faruk Çelik: Vatandaşla konutun arası açılıyor
Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'e konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği-KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik konut fiyatlarındaki gerilemenin "arz-talep" dengesindeki bozulmadan kaynaklandığını söyledi. Fikirtepe ya da Bağdat Caddesi gibi lokasyonlarda, talep gücüne bakılmaksızın aşırı üretim gerçekleştirildiğini söyleyen Çelik: "Kentsel dönüşüm müteahhidin para kazandığı ilçelerde yoğunlaştı. Böyle olunca da ihtiyaç fazlası konutlar, belli yerlerde birikti." ifadelerini kullandı 

Müteahhit satamayınca fiyat düşürdü
KONUTDER BAşkanı Çelik, konut yoğunlaşmasının yaşandığı merkezlerde müteahhidin "üretimini satamaması" ve banka borcunu ödeme aciliyetinden dolayı fiyat indirimine gitmeye başladığını da belirterek:

"Türkiye'nin yıllık konut ihtiyacı 600 bin. Bu müteahhitler tarafından gerçekleştiriliyor. Ancak şimdi buna 200-300 bin adet de dönüşümden gelen konutu ilave etmek gerek. Arz artıyor. İhtiyaç duyan vatandaş ise evden uzaklaşıyor..." şeklinde konuştu.