'Vız gelir, tırıs gider'den, 'ciddiye alıyoruz'a Hükümetin Moody's değerlendirmeleri

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Şimşek, Enerji Bakanı Albayrak'ın dün, Moodys'in not indirimine ilişkin olarak yaptığı "vız gelir tırıs gider" açıklamasının tam tersi bir değerlendirmede bulundu. Şimşek: "Moodys'i ciddiye alıyoruz..." mesajı verdi

'Vız gelir, tırıs gider'den, 'ciddiye alıyoruz'a Hükümetin Moody's değerlendirmeleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın dün, Moodys'in not indirim kararını Türkiye'ye yönelik komplo yaklaşımlarıyla ilişkilendiren ve medyaya "Vız gelir, tırıs gider..." şeklinde yansıyan değerlendirmeleri, bugün, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Yıldırım tarafından, deyim yerindeyse düzeltildi.

Şimşek: "Notumuzu yükseltmek için çaba harcayacağız"
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" düzeyin altına çeken Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moodys'e ilişkin açıklamasında: "Not indirim kararını ciddiye alıyoruz. Notumuzun yeniden yükselmesi için yoğun çaba harcayacağız..." şeklinde konuştu. 

Not indirimi ve ekonomiye olumsuz etkileri
Moodys'in Türkiye'nin notunu en son 1994 yılında indirdiğini ve bu kararla birlikte kriz yaşanmış olduğunu hatırlatan Şimşek, not indirimi yapılan ülkelerin cari açık ve bütçe gibi kategorilerde genelde olumsuz bir etkilenime maruz kaldığını söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının piyasa için önemi
Şimşek, kredi notunun düşüşünü ciddiye aldıklarını ve tekrar kredi notunun yükseltilmesi için yoğun bir çaba içine gireceklerini de belirterek:

"Kredi notu meselesine uzun vadeli baktığımızda, 1994 yılı sonrasında, Türkiye, 2002 yılında yatırım yapılabilir ülke notunu kazanmıştı. Piyasalar, kredi derecelendirme kuruluşlarına göre daha hızlı hareket ederler, geriden takip etmezler, Piyasalar genelde 6 ay sonrasına bakarlar..Piyasanın kararları, kredi derecelendirme kuruluşlarına göre alınıyor..." dedi.