Vodafone Arena açıldı

2013 Haziran ayında inşasına başlanan Vodafone Arena, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla resmen açıldı.

2 buçuk yıl süren çalışmaların ardından dün Beşitaş'ın yeni stadı Vodafone Arena açılışını yaptı. Tüm Beşiktaş camiası 2013 Haziran ayında mevcut İnönü Stadı’nın yıkımıyla yapımına başlanan ve Türkiye’nin ilk akıllı stadı olma özelliğini taşıyan Vodafone Arena’ya kavuştu.  Asıl adı Vodafone Arena İnönü Spor Kompleksi olan stadyumda kolezyum tasarımı hakim. Vodafone Arena bitmiş haliyle Boğaz manzarasını ve çevresindeki tarihi eserleri kapatmayacak şekilde inşa edildi. Stadın etrafında yer alan Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi, Dolmabahçe Camii ve Boğaziçi manzarası nedeniyle Anıtlak Yüksek Kurulu, stadın etrafındaki tarihi yapılar ile uyumlu olmasını istemişti. Bu nedenle kolezyum tasarımı stad için onaylandı.  10 Nisan 2016’da yapılan açılış yalnızca davetlilere özel olarak gerçekleşti. Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş ve takım kaptanları Tolga Zengin ile Necip Uysal’ın yanı sıra iş dünyasından da davetliler bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan stadın açılış kurdelesini kesti.

İlk maç bu akşam
Vodafone Arena’da ilk maç bu akşam oynanacak. Açılış maçında Beşiktaş ile Bursaspor karşılaşacak. Bu özel maça 41 bin 903 kişi tanıklık edecek. Beşiktaş – Bursaspor maçına talep o kadar fazla olunca, biletler astronomik rakamlardan karaborsaya düştü bile. Beşiktaş Bursaspor maçı bu akşam Vodafone Arena’da 20.00’da oynanacak.