Yabancıların konut alması için ortam uygun

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz “Dolara göre bizim mallarımız yüzde 25 ucuzladı. Bunun için yabancıların alımı için ortam şu anda çok uygun" dedi

Yabancıların konut alması için ortam uygun

03 Şubat 2014 / emlakwebtv
Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz Merkez Bankası'nın faiz artırma kararını değerlendirdi. Yılmaz, Merkez Bankası'nın bu kararının konut kredisi faizlerini geçici olarak etkileyeceğini belirterek, piyasadaki gelişmelerin Türkiye'de meydana gelen son olaylar ve seçim takviminden kaynaklandığını kaydetti.

Konut alımı açısında şu an ortamın yabancılara çok uygun olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Konutlar eski fiyatlardan satılıyor, bahar aylarına kadar da bir artış olacağını da zannetmiyorum. Ama dolara göre bizim mallarımız yüzde 25 ucuzladı, yüzde 25 daha fakirleştik. Bunun için yabancıların alımı için ortam şu anda çok uygun" diye konuştu.

“Faizlerin yüzde 1'in altında olması lazım”
Yılmaz, konut kredisi faizlerinin yerel seçimlerin ardından normal seyrine ineceğini ifade ederek, "Konut faizleri çok önemli. Faizlerin yüksek olması sektörü olumsuz etkiler. Faizlerin yüzde 1'in altında olması lazım ki piyasaya hareketlilik getirsin. Ben faizlerin şu anki seviyede kalacağına inanmıyorum" dedi.

“Sektörde mart ayına kadar durağan dönemimizi yaşıyoruz”
Küresel krizde sektörü iç dinamiklerin ayakta tuttuğunu anlatan Ziya Yılmaz, "Dolar ve euronun bizim sektörü çok olumsuz etkileyeceğine inanmıyorum, çünkü şu anda Mart ayına kadar durağan dönemimizi yaşıyoruz. Üç ay sonra olaylar durulduğu takdirde sektör açısından kayıp olduğunu düşünmüyorum" dedi.