Yabancıya konut satışında kriz derinleşiyor mu?

Eylül ayında yabancılara 1.276 adet konut satışı gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27.8'lik düşüşe işaret eden bu rakam aynı zamanda, Temmuz ayı dışarıda bırakılırsa, 2016'nın en düşük satış düzeyini gösteriyor

Yabancıya konut satışında kriz derinleşiyor mu?

2016'da ipotekli konut satışı ve yabancıya konut satışı gibi iki önemli kalemde önemli sorunlar yaşayan konut sektörü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz indirim çağrısıyla bu sorunlardan ilkini çözme yolunda önemli bir adım atmıştı. Atılan bu adımın olumlu etkileri önce Ağustos, ardından da Eylül ayında hissedildi. 2016'nın bütününde ipotekli konut satışlarının pozitif görünüm sergilediği Ağustos ayını takiben Eylül ayında da ciddi bir sıçrama yaşandı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 46.7'lik bir artış yaşandı.

Yabancıya satış krizi büyüyor
2016 yılına rekor satış hedefiyle giren konut sektörü açısından "yabancıya konut satışı" ise kritik konumunu korumayı sürdürüyor. Sektörün hükümete yönelik yapısal düzenlemeler ve vatandaşlık hakları gibi hususlardaki uyarılarına rağmen "yabancı yatırımcının" geri çekilme eğiliminin daha da derinleştiği görülüyor. 

Temmuz'dan sonra yılın en kötü performansı
2016 yılının bütününde, bir önceki senenin aylarına kıyasla düşüş eğilimi kaydedilmişti. Terör saldırılar ve konjonktürel etkilerle  Türkiye piyasasını kaybeden  yabancı yatırımcı, Eylül ayında yılın bütününün en kötü düzeyli alımlarına imza attı ve yalnızca  1,276 adet konut satın aldı. Temmuz ayında yabancı yatırımcılara 1.044 adet konut satılmıştı.

Iraklıların liderliği sürüyor
Eylül ayında Türkiye'den konut satın alan yabancı ülke vatandaşları arasında ilk sırayı 230 konutla Iraklılar yaptı. 140 konutla ikinci sırada yer alan Suudileri, 99 konu ile Rusya Federasyonu izledi. Yabancıların en çok ilgi gösterdiği şehir ise Antalya oldu. Antalya'dan toplam 359 konut yabancılara satıldı.