Yapı sektörünün Avrupa atağı

İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi'nin Avrupa'nın en büyük yapı fuarlarından biri olan Paris Batimat'a katılımını değerlendiren Başkan Serdar Urfalılar, uluslararası fuarların Türk yapı sektörünün kalite algısına önemli bir katkı sunduğunu açıkladı

Yapı sektörünün Avrupa atağı

Paris Batimat'ın son etkinliğine 16 firma ile katılım gösteren İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, Türk Yapı malzemelerinin değerini dünyaya anlatmayı hedeflediklerini belirtti. Urfalılar, fuara katılım gösteren 60 Türk firmadan 16'sının komite üyesi olduğunu belirterek:"İki sene sonra burada Türk yapı sektörü olarak çok daha fazla firma ile yer alacağız. Bu fuar genelde Avrupa ve Fransız ekolünden gelen Afrikalı firmaları buluşturuyor. Avrupa pazarı sektörümüz için çok önemli bir yer taşıyor..." dedi. 

Türk yapı malzemelerinin tanıtımında uluslararası fuarların önemi
Türkiye'nin ihracatının büyük çoğunluğunun Avrupa pazarına yapıldığını, buna rağmen Ortadoğu, Afrika, Türki Cumhuriyetleri ve Körfez ülkelere de yoğunlaşıldığı bilgisini veren Urfalılar, Türkiye'de üretilen malın Avrupalı firmalardan hiçbir eksiği olmadığını beliritti. Urfalılar, uluslararası fuarlarda bu kaliteyi anlatma fırsatı bulduklarını da vurgulayarak:

"Biz bu kalitemizi katıldığımız fuarların hepsinde anlatıyoruz ve iş yapmaya başladıkça sektörde ki Türk yapı malzemelerinin kalite algısı yükseliyor. Yaptığımız her anlaşma bize bir sonraki iş için referans oluyor..." dedi. 

Avrupa'nın Türkiye'nin kalitesinden haberi yok
Yaptığı açıklamada, Avrupalıların Türkiye'deki yapı malzemeleri kalitesinden haberdar olmadığını ve yürütülen çalışmalarda sektörün kalitesini anlatmaya çalıştıklarını belirten Urfalılar, uluslararası pazarlarda doğal taşlar, boya, çelik boru ve mermer gibi malzemelerde önemli bir ihracak payına sahip olduğularını söyledi. Urfalılar:

"Bunları anlattıkça insanlar şaşırıyor. Gerçekleştirdiğimiz bu milli katılımlar ve ticari heyetler ile farkındalık yaratıyoruz" ifadelerini kullandı.