Yatay yapılaşmanın Ankara'daki öncüsü: Mebuskent

Yatay yapılaşma konseptinin başkent Ankara'daki ilk örneği Mebuskent, 388 dönümlük bir arazi üzerinde yükseliyor. Projenin 4'te 3'ü yatay yapılaşmaya ayrıldı.

Yatay yapılaşmanın Ankara'daki öncüsü: Mebuskent

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nda vurgulanan "yatay yapılaşma" konseptinin Ankara'daki ilk örneği Mebuskent 388 dönümlük arazide hayata geçiriliyor. Proje arazisinin 4'te 3'lük kısmı ise yatay yapılaşmaya ayrıldı.

Ankara'nın ilk yatay mimari konsepti: Mebuskent
"Şehir içinde koca bir şehir" sloganıyla inşa edilen ve 2016 yılı sonunda yaşamın başlayacağı Mebuskent projesinin 388 dönümlük arazisinin yaklaşık 300 dönümünde yatay yapılaşma uygulanıyor. 332 adet villadan oluşan bu arazinin diğer tarafından ise 10 katlı bloklardan oluşan çok katlı binalar yer alıyor.

Projenin yalnızca 4'te 1'lik kısmında dikey yapılaşma uyguladıklarını vurgulayan Aymor Grup Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Ayhan

"Arazinin durumuna göre en düşük kotta olan yere, yani hem şehir siluetini bozmayacak şekilde hem de dışarıdan bakıldığında sadece beton yığınlarının gözükmediği bir proje olsun istedik. İlk başta tasarım planlama yaparken, o hem yeşil alanı bol hem de yatay yapılaşmanın daha fazla olmasını, bununla beraber yolların insanların ulaşabileceği, yürüyebileceği alanların artmasını sağladık" dedi. 

Yatay yapılaşmanın Ankara'daki öncüsü: Mebuskent

Yatay yapılaşmanın sunduğu avantajlar
Ayhan yatay yapılaşmanın insanlara daha geniş alanlarda yeşil ile buluşma şansı sunduğunu ve toprak ve doğa ile iç içe yaşam olanağının yükseldiğini de vurgulayarak:

"Fakat hem maliyet kaygısı hem de şehir içinde çok fazla yerin olmayışından kaynaklı insanlar yüksek katlıları tercih etmek durumunda kalıyorlar. Yatay yapılaşma aynı zamanda alt yapıyı da rahatlatıyor. Belki imalat ve maliyet artıyor ama yollar da daha güzel oluyor. Kullanım açısından çok daha iyi" dedi. 

Firma Bilgisi: Aymor Grup
Proje Bilgisi: Mebuskent