Yazlıklarda su yalıtımının önemi

Canpa Yönetim kurulu üyesi Murat Özcan, su yalıtımı bulunmayan yazlıkların önemli riskler içerdiğini belirterek, yalıtımsız binaların önemli riskler içerdiğini söyledi

Yazlıklarda su yalıtımının önemi

Canpa Yönetim kurulu üyesi Murat Özcan, yatırımcılara yazlık satın almadan önce "ısı yalıtımı" kriteri üzerinden değerlendirme yapılması önerisinde bulundu. Su yalıtımının hem bina sağlamlığı hem de insan sağlığı açısından büyük bir önem taşıdığını belirten Özcan, belli dönemler dışında kapısına kilit vurulan yazlıkların, yalıtımsızlık nedeniyle çürümeye yüz tuttuğunu belirtti.

Çürüyen binalarda insan hayatı tehlikededir
Yaptığı açıklamada su yalıtımsızlığının binayı çürüttüğünü, bunun da insan yaşamı için tehlikeli bir durum arz ettiğini belirten Özcan:

"Tüm sene kapalı kalan yazlık evinizde oluşan küf ve rutubetin sebebi evinizin tüm sene kapalı kalmış olmasından ziyade maruz kaldığı yağmur ve yeryüzü suyundan korunamamasıdır. Kış aylarında yağan yağmurlar evlerimizi ziyadesiyle etkiliyor. Türkiye’de birçok tatil bölgesi kış aylarında sağanak yağışa maruz kalıyor ve su yalıtımı gerçekleştirilmemiş evler suya maruz kalıyor. Bu da hem evin çürüyüp depreme dayanıksız hale gelmesine, hem evde oluşan rutubet ve küfün kanserojen etkisinin eve yayılmasına sebep oluyor. Unutmamalı; binayı nem, insanı ise çürük bina öldürür.” dedi

Maliyeti düşürmek için su yalıtımdan kaçılmaz
Özcan, bazı müteahhitlerin inşaattaki maliyetleri düşürmek amacıyla "burada su yok" şeklindeki açıklamalarının da gerçeği yansıtmadığını, suyun her yerde bulunduğunu söyledi. Yalnızca deniz iklimi ya da şiddetli kış ortamında değil, yağmur yağan her yer su bulunduğunu söyleyen Özcan:

"İnsan hayatı, konforu, sağlığı ve ülke ekonomisi için hayati önemdeki su yalıtımının yapım masrafı, bina maliyetinin sadece yüzde 3’üne denk geliyor. Su yalıtımı maliyetinin, sağladığı yararla kıyaslanamayacak kadar düşük olduğu dikkati çekiyor. " dedi. 

Firma Bilgisi: Canpa