Yine yanlış yer, yine üçüncü havalimanı

Ulaştırma Bakanlığı, Demre sahillerini kitlesel turizme açmak isteyen 8 firmanın talebi doğrultusunda Antalya'nın 3. Havalimanı yatırımı için hazırlıklarına başladı. Sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan raporda, yeni havalimanının bölgenin doğal, tarihi ve sosyal yaşamı üzerinde büyük zararlara yol açacağı belirtildi.

Yine yanlış yer, yine üçüncü havalimanı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Antalya'da hayata geçirilecek 3. Havalimanı için Kaş'ı seçti. Antalya'nın uluslararası turizm potansiyelinin Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında bıçak gibi kesilmesinin ardından belirginleşen 3. Havalimanı'nn yapımına, Demre sahillerine dev turizm yatırımı yapmak isteyen firmanın talip olduğu öğrenildi. 

İstanbul'un kaderi, Antalya'nın kaderi
İstanbul'un ardından Antalya da mega proje tasarımlarının şehrine doğal dokusu üzerindeki tahribatıyla boğuşmak zorunda kalacak. Antalya'nın Batı'sında kalan Kaş'a bağlı Pınarbaşı Mahallesi'nde yapımı düşünülen 3. Havalimanı için tahsis edilen yer, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın iki katına yakın bir büyüklükte olacak. 

 

Yine yanlış yer, yine üçüncü havalimanı

 

Sivil toplum kuruluşlarından tepki
Bölgeye bir havalimanı projesinin inşa edileceği haberini alan yerel sivil toplum kuruluşları ise hazırladıkları bir raporla, olası bir girişimin yaratacağı tahribata vurgu yaptı. Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, Kaş Kalkan Patara Otelciler Birliği, Kaş Koruma PLatformu, ÇEKUL Vakfı Kaş Temsilciliği, Kaş Çevre Platformu ve Kaş Su Altı Derneği'nin çalışmalarıyla hazırlanan raporda şu uyarılarda bulunuldu:

 

Yine yanlış yer, yine üçüncü havalimanı

 

- Son günlerde gündeme gelen havalimanı yatırımı bölgeyi ciddi bir tehlikeye atmaktadır.
- Kültür turizminden kitle turizmine geçiş projesi:Havalimanı yatırımı, Kaş ve yakın çevresinde yıllardır kurulmaya çalışılmış kültür turizmi profilinin dağılarak kitle turizmine dönmesine neden olcaktır. Yatırım bu anlamda Demre sahillerinde inşa edilmesi planlanan ve 2014 yılında 7.500 yatak kapasiteli konaklama tesisi inşasına girişen 8 şirketle ilişkilidir.
- İhtiyaç duyulmayan yatırım: Demre, St. Nicholas'ın doğduğu yer olarak aynı zamanda inanç turizmi potansiyeli de taşımaktadır. Ama bölge Kemer ve Antalya'dan günübirlik gelen turizleri ağırlamaktadır. Bu durumda da konaklama ve havalimanı zaruri bir ihtiyaç değildir. 
- Toplum yararına aykırılık: Söz konusu 8 şirket tarafından kurulan DETUYAB'ın Ulaştırma Bakanlığı'na talebi, topluma ve turizme değil, kişisel çıkarlara hizmet etmektedir. 
- Atatürk Havalimanı'nın iki katı: İstanbul Atatürk Havalimanı 11 milyon 650 bin metrekare alan üzerinde kuruludur. Oysaki Antalya 3. Havalimanı için ayrılan yer 20 milyon metrekaredir. 

 

Yine yanlış yer, yine üçüncü havalimanı


- Sit alanlarının ortasında: Havalimanı olarak seçilen bölge dört sit alanı ve bir antik şehirin ortasında kalmaktadır. Bölgede yer alan Felen Yaylası kazıları henüz başlamamıştır ve çok sayıda özgün eser barındırmaktadır. 
- Tarih, doğa, tarım ve hayvancılık tehdit altında: Havalimanı projesi, Fethiye'den Antalya'ya uzanan 509 km'lik Likya Yolu'nu tehdit etmektedir. Bölgede çok sayıda endemik bitki yer almakta, arıcılık ve hayvancılık faaliyetlerinin olumsuz yönte etkilenmesi beklenmektedir. 
- Kaş'ın yetersiz jeopolitik konumu: Kaş'a dışarıdan nüfus akışını destekleyecek proje sonrasında oluşacak yeni baskıyı karşılacak alan bulunmamaktadır. Bölge ekonomisi olumsuz yönde etkilenecektir.