Yol Geçen Hanı nerede?

Günlük hayatımızda sürekli birilerinin girip çıktığı yerler için kullandığımız ''yol geçen hanı'' gerçekte var olan gizli bir geçittir. Peki, Yol Geçen Hanı nerede? İşte yanıtı...

Yol Geçen Hanı nerede?

Günlük hayatımızda sürekli birilerinin girip çıktığı yerler için kullandığımız ''Yol Geçen Hanı'' gerçekte var olan gizli bir geçittir. Peki, Yol Geçen Hanı nerede? İşte yanıtı...

Yol Geçen Hanı nerede? 

Yol geçen hanının çıkışı aslında Batman'da doğal bir mağaranın adıdır. Eski dönemlerde ulaşım için kullanılan mağaranın için yazın serin, kışın ise ılıktır. Batman Hasankeyf'te bulunan Yol Geçen Hanı Hasankeyf Kalesi'nin altında yer alıyor. Mağaranın ağzı ise Dicle Nehri'ne açılıyor. Aslında ''Burası yol geçen hanı mı?'' sorusundaki han, Hasankeyf Antik Kenti'nde gizlidir. 

 

Yol Geçen Hanı nerede?

 

Bin kişi kapasiteye sahip olan bu mağara, yekpare taştan yapılmışır. Hasankeyf Kalesi'nin altında yer alıp, ağzı Dicle Nehri'ne doğru açılmaktadır. Hasankeyf Yol Geçen Hanı'nın içerisinde su stok etmek için bir mahzen ve kaleye çıkmak için gizli bir yol vardır. Ulaşımın su yolları ile yapıldığı zamanlarda, Dicle Nehri'nin sahiline gidip gelmek için ulaşım aracı olan Sal Keleklerin önünde bekleyenlerin dinlendiği, sabahladığı bu mağaranın içindeki hava insan bünyesine uygun özellikler taşır.

 

Yol Geçen Hanı nerede?

 

Mağara, yazın serin, kışın ise ılıktır. Bu nedenledir ki dini, dili, ırkı anlaşılmayan, geleni-gideni, gireni-çıkanı belli olmayan ancak her zaman yoğun bir insan trafiğine sahne olan bu mağaraya binlerce yıldan beri Yol Geçen Hanı denilmiş ve Hasankeyf’teki yaşantının vazgeçilmez bir mekanı olmuştur. Han olarak bilinen ve insanların dinlenmesi için kullanılan bu mağaraya Yol Geçen Hanı ismini veren, aslında geleceğin sosyal ve kültürel yaşantısına önemli bir deyim eklemiştir. Günümüzde Yol Geçen Hanı'nda, yine insanların dinlenmesi için oluşturulan kafeler yer almaktadır.