Ytong Mimari Fikir Yarışması'nda mülteci teması

Türk Ytong tarafından organize edilen "Mimari Fikir Yarışması"nın 18.'si, mültecilik, göç ve mekan sorununa odaklanacak.

Ytong Mimari Fikir Yarışması'nda mülteci teması

Ytong Akademi çatısı altında her sene düzenlenen Mimari Fikir Yarışması'nın 18.'si için geri sayım başladı. 2016 Ytong Mimari Fikir Yarışması'nın konusu ise "Yersizlik İçin Bir Yer" olarak belirlendi. Konu kapsamında Türkiye ve Avrupa sosyal yaşamını en çok belirleyen etkenlerden biri olan "göç", mültecilik, mekan ve aidiyet sorunlarına eğilim sağlanacak

Yersizlik İçin Bir Yer ve mülteciliğin mimari tasarıma yansıması
Yöntemi ve tüm disiplinlerden katılıma açık yönüyle farklı bir konsepkt izleyen Ytong Mimari Fikir Yarışması'nın bu yıl ilk kez "Dijital Kolokyum"da düzenlenmesi bekleniyor. Projede şeffaflık ilkesinin ön plana çıkması hedeflenirken, projelerin hem jüri hem de diğer projelerden etkileşimine olanak sağlanacak. Türk Ytong sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlanacak olan kolokyum, jüri üyelerin projeleri tek tek yorumlaması esasına dayanacak. Sosyal medyadan takip edilebilecek bu değerlendirmelere ayrıca soru sorulabilecek. 

Jüri üyeleri
Projede jüri üyeleri ise şu isimlerden oluşacak: "ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Y. Mimar/Peyzaj Mimarı Dr. Deniz Aslan, NSMH Kurucusu Mimar Nevzat Sayın, Nilüfer Kozikoğlu Mimarlık Kurucusu Mimar Nilüfer Kozikoğlu ve Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak"...

Ytong Mimari Fikir Yarışması'nda mülteci teması

Değerlendirme sonrasında birincilik ödülünü kazanan proje sahipleri ise Venedik Mimarlık Bienali gezisi ile ödüllendirilecek. Kazananlar jüri üyeleri ile birlikte İtalya'nın Venedik kentinini mimarlık ve sanat deneyimlerini paylaşma fırsatı bulacak.