Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde düşüş

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından hazırlanan Nisan 2016 dönemine ait İnşaat Sektörü Analiz raporu, Türk müteahhitlerinin uluslararası pazardaki kan kaybına vurgu yaptı. Rapora göre Rusya'da ve Irak gibi kritik pazarlarda kritik kayıplar yaşandı

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde düşüş

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından hazırlanan Nisan 2016 İnşaat Sektörü Analizi'ne göre, uluslararası müteahhitlik hizmetlerinde 2016 yılının ilk çeyreğinde 1.1 milyar dolarlık 17 yeni proje üstlenildi. 3 ayda bir yayınlanan analiz, 1972 yılından bu yana, 108 ülkede üstlenilen 8 bin 755 projenin toplam bedelinin 325.5 milyar dolara ulaştığı bilgisini de verdi. 2016 yılının ilk üç ayında proje üstlenilen ilk 5 ülke arasında Bahreyn, Nijerya, Suudi Arabistan, Irak ve Azerbaycan da yer aldı. 

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde düşüş
Türkiye Müteahhitler Birliği analizi, son dönemde üstlenilen proje tutarlarının geçmiş yılların aynı dönemine kıyasla önemli bir kayıp yaşadığını da vurguladı. Bu düşüşteki belirgin neden olarak Libya, Irak ve Rusya pazarlarındaki sorunla gösterildi. 

 

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde düşüş

 

Rusya'da kısa vade umutsuzluğu
İnşaat Sektörü Analizi'nin en dikkat çeken boyutu, Rusya ile ilişkilerdeki bozulmanın yeni proje alımları üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekmesi oldu. Buna göre, yurt dışı projelerinde Türkiye için büyük öneme sahip Rusya'da başlamış olan projeler devam etmeyi sürdürecek. Buna karşın, imza aşamasındaki projelerin askıya alındığı ve kısa vadede yeni proje alımının da olasi görülmediği vurgulanıyor. 

Bir umut Libya
Diğer taraftan Türkiye için Libya yeniden bir umut olmaya başladı. Özellikle Libya Ulusal Mutabakat Hükümet Başkanı Faiez Serrag'ın açıklamalarına yer veren Analiz'de Libya'da hayatın normalleşmesiyle birlikti Türk firmalarının aktivitesinin yükselebileceğini vurgu yapılıyor. 

Irak darboğazı Türkiye'yi vurmayı sürdürüyor
Türk müteahhitlerinin en yoğun olarak iş aldığı pazarlardan biri olan Irak'ı da mercek altına alan raporda şu ifadelere yer verildi:

"Son dönemde hem Kuzey Irak’taki Kürdistan Bölgesi Yönetimi hem de Irak merkezi hükümeti, IŞİD terörü ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle ağır bir finansal darboğaz yaşamaktadır. Bu nedenle projelerde sıkıntı yaşanmakta, pek çok firma hak edişlerini tahsil edememektedir"