Çanakkale Köprüsü son durum: Rüzgar testinden tam puan

1915 Çanakkale Köprüsü Çin'in Southwest Jiaotong Üniversitesi'nde rüzgar testinden geçti. Proje, Tam Model Rüzgar Tüneli Testi'nden tam puan aldı

Çanakkale Köprüsü son durum: Rüzgar testinden tam puan

1915 Çanakkale Köprüsü, Tam Model Rüzgar Testi'nden tam puanla çıktı. Çin'in Southwest Jiaotong Üniversitesi'nde gerçekleştirilen testte köprü düzgün ve türbülanslı akımda gerçekleşen farklı kuvette rüzgar hızlarındaki hareketleri açısından teste tabi tutuldu. 

Çin'in en eski üniversitesi

1915 Çanakkale Köprüsü'nün Çin'de gerçekeştirilen Tam Model Rüzgar Tüneli' testine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan da katıldı. Aynı zamanda Çin'in en eski üniversitesi niteliği de taşıyan Southwest Jiaotong'da gerçekleştirilen rüzgar testinde 1915 Çanakkale Köprüsü'nün gerçek simülasyonuna düzgün ve türbülanslı akımda farklı rüzgar şiddetleri uygulandı. Saatte 72 kilometre, saatte 162 kilometre ve saatte 299 kilometrelik rüzgar hızlarına denk düşen uygulamalardan sonra, kula ve tabliyelerinin servis koşullarındaki davranışlarına ilişkin testi başarıyla tamamladığı görüldü. 

Bakan Turhan'dan açıklama

Test ile ilgili bir değerlendirme yapan Ulaştırma ve ALtyapı Bakanı Cahit Turhan, söz konusu üniversitenin Rüzgar Mühendisliği Araştırma Merkezi'nin dünyanın en büyük rüzgar tünel laboratvuarına sahip olduğunu ifade ederek: "Dünyanın en büyük ana açıklıklı asma köprüsünü, Çanakkale Boğazı'na inşa ediyoruz. Projeyi planlandığı süre içinde tamamlayıp hizmete açmayı hedefliyoruz." dedi.  

Bakan Turhan duyurmuştu

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, tabliye ve kuleler dahil aeroelastik model rüzgar testinin Çin'de gerçekleştirileceğini belirterek, "Test, en kuvvetli rüzgarlar etkisiyle rüzgar-köprü etkileşiminin önemli değişiklere sebep olup olmayacağının belirlenmesi amacıyla 1/190 ölçek model üzerinde yapılacak" diye konuştu. 

İlk rüzgar testi Kanada'da, ikincisi Danimarka'da yapıldı 

Köprüde rüzgardan dolayı oluşacak etkilere karşı çok dikkatle incelenmesi ve gereken önlemlerin alınması gerektiğini söyleyen Turhan, ilk rüzgar testinin Kanada'da, ikincisi olan kulelerin rüzgar testinin Danimarka'da gerçekleştirildiğini ve başarılı sonuçlar elde edildiğini belirtti. Çanakkale Boğazı'nda maksimum rüzgar hızının saatte 100-120 kilometre olduğunun görüldüğünü belirten Turhan, "Danimarka'da yapılan rüzgar testinde gerçekte hiçbir zaman oluşmayacak saatte 288 kilometreyi bulan rüzgar hızının testi yapıldı. Testlerde gerek kesitte gerekse kulede en ufak bir sorun yok" dedi.

 

1915 Çanakkale Köprüsü son durum: Rüzgara dayanıklılığı Çin'de ölçülecek

 

Üçüncü test Çin'de yapılacak

Üçüncü aşama olan tabliye ve kuleler dahil aeroelastik model testin ise 11 Eylül'de Çin'de yapılacağını söyleyen Turhan, "Üç boyutlu aeroelastik modeller üzerinde yapılan testler sayesinde kulelerin yapım aşamalarında ve işletme döneminde rüzgar kaynaklı oluşabilecek etkilere yönelik araştırmalar yapılır. En kuvvetli rüzgarlar etkisinde bile oluşabilecek en büyük değerlerin izin verilen limitlerin altında kaldığı ve herhangi bir kararsızlık oluşmadığı yapılacak aeroelastik testlerle ispat ediliyor.”  diye konuştu. 

Çanakkale Köprüsü güzergahı için 'Tüm Detaylarıyla Çanakkale Köprüsü ve Güzergahı' konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. 

18 Mart 2017'de temeli atıldı

1915 Çanakkale Köprüsü güzergahının da netleştiğini belirten eski Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümü ile uyumlu olması için 2 bin 23 metre ayak açıklığına sahip olacağını ve bu uzunluk ile rekora imza atılacağını söyledi. Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temelinin 18 Mart 2017'de atıldı.

 

1915 Çanakkale Köprüsü son durum

 

Köprüde demiryolu olmayacak

Tarihi yarım adadaki sit alanlarına girmemek için Lapseki'den Gelibolu'ya geçiş öngördüklerini belirten Arslan, Gelibolu'dan sonra 45 kilometrelik Malkara'ya kadar uzanacak otoyolunu da köprü ihalesinin içinde yapacaklarını, bunu Savaştepe'de İstanbul - İzmir Otoyolu'na kuzeyde de Kınalı'dan devam eden otoyola bağlayacaklarını ifade etti. Arslan, köprü üzerinde demiryolu olmayacağını da sözlerine ekledi. 

3 yıl içinde hizmete girecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 3 yıl içinde hizmete gireceğini söyledi. 

Çanakkele 1915 Köprüsü

Çanakkale'nin Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasında yapılacak olan köprü, Çanakkale Boğazı'nın ilk, Marmara Bölgesi'nin ise beşinci asma köprüsü olacak. Köprünün kuleler arası açıklığı 2023 metre olacak ve 2023 senesine kadar hizmete girmiş olacak.