2016 ikinci el konutun yılı olacak

ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, 2016 yılında ikinci el gayrimenkul pazarında ciddi bir büyüme beklediklerini söyledi

2016 ikinci el konutun yılı olacak

Türkiye gayrimenkul danışmanlık sektörünün en önemli aktörlerinden ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, 2016 yılında ikinci el konutlara yönelik talepte ciddi bir artış beklendiğini söyledi. Geçen yıl Türkiye'de toplam 1 milyon 250 bin gayrimenkul alım satım işleminin gerçekleştiğini ve bu işlemlerin satış hacminin 5 milyar dolar düzeyine ulaştığını belirten Ekşioğlu, birinci eldeki konut arzının artarak devam ettiğini, ancak ikinci eldeki artışın daha yüksek bir oranla devam ettiğini vurguladı. Ekşioğlu:

"Burada yabancıların da payı var. Yabancıların payı giderek artıyor. Potansiyel çok yüksek, yabancıya 15-20 bin konut satışı Türkiye için önemli bir rakam değil. İngiliz, Alman ve Ruslar’ın güneyde alımları devam ediyor. 2016’daki beklentiler, kurumsal yatırımcı girişi, yabancıların ilgisi ikinci eli daha da popüler hale getirecek" dedi. 

ERA Gayrimenkul'ün 2016 hedeflerini, Can Ekşioğlu açıklıyor... İzlemek için tıklayın...

Mustafa Baygan: "İran pazarına dikkat"
ERA Gayrimenkul Türkiye koordinatörü Mustafa Baygan da uluslararası ambargo ile dünya ekonomilerine entegrasyonu gündeme gelen İran pazarının büyüklüğüne dikkat çekti. Baygan, İran'ın müthiş bir potansiyel taşıdığını ve Türkiye açısından büyük önem taşıdığını belirterek: "Türkiye'ye her yıl İran'dan 2 milyon turist geliyor. İranlılar’ın gayrimenkul yatırımı yapan kitlesinin yüzde 40’ı konut alımı için gelecek. " ifadelerini kullandı.

2016'da rekor gelebilir
2016 yılı sonunda 1.5 milyon konut satışının zorlanabileceğini  bu hedef doğrultusunda seçim atmosferinin geride kalması ve güvenlik sorunlarının aşılmasının büyük önem taşıdığını da vurgulayan Baygan, gayrimenkul sektörünün en çok kazandıran yatırım enstrümanı olma özelliğini de koruduğunu söyledi. Baygan Türkiye'de konut fiyatlarının 10-15 yıl daha artmaya devam edeceğini belirtti...