3. Köprü ücretleri neden yüksek?

3. Köprü'den geçiş ücretlerinin neden yüksek olduğu yönündeki soruları yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, mega projenin Devlet bütçesi ile hayata geçirilmediğini söyledi

3. Köprü ücretleri neden yüksek?

Pazar günü Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı bir devlet töreni ile açılışı gerçekleştirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün geçiş ücretlerindeki yükseklik vatandaşlar tarafından eleştiriye maruz kaldı.

Fiyatlar yüksek çünkü projeyi devlet bütçesiyle yapmıyoruz
Söz konusu eleştirilere yanıt veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım: "Köprüyü devlet bütçesi ile yapmıyoruz ve bunun bir maliyeti var. Söz konusu maliyet de köprüyü kullanan araçlardan ücret almak süretiyle karşılanacaktır..." dedi. 

Devlet, 3. Köprü için kime kazanç garantisi verdi? Ayrıntılar için tıklayın...

Devletin gücü yetmedi mi?
Yaptığı açıklamada Üçüncü Köprü geçiş ücretlerinin, köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu kullanımı ile ilgili sözleşme imzalanırken belirlendiği bilgisini veren Yıldırım, bu tip mega projeleri devletin yeterli gücü olması halinde tek başına üstlenebileceğini söyledi. Yıldırım:"Eğer yeterli paranız yoksa özel sektörle ortaklığı girişirsiniz ve yatırım böylece devreye girer. İstanbul gibi dünya şehrinde de trafik derdinden kurtulursunuz.." dedi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün devreye girmesiyel İstanbul'un önemli bir zaman kapbından kurtulacağını da belirten Yıldırım, trafik sıkışıklığı ve zaman kaybının giderilmesiyle birlikte yılda 3 milyar TL'lik tasarruf edileceğini belirtti.