Devletten 3. Köprü işletmecisine dev gelir garantisi

Devlet 3. Köprü'yü 10 yıl boyunca işletme hakkını üstlenen ICA'ya günlük 405 bin, yıllık ise 147 milyon 825 bin dolar gelir garantisi verdi.

Devletten 3. Köprü işletmecisine dev gelir garantisi

Resmi açılışı 6 Mart Pazar günü devlet töreni ile gerçekleşen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün kullanıma geçme zamanı yaklaşırken, projeye sunulan devlet desteğinin ayrıntıları da belli olmaya başladı. Projeyi hayata geçiren şirketlere devletin 10 yıl boyunca, tek bir araç geçmese dahi yılda 510 milyon dolarlık ödeme yapacağı belirlendi. 

Sözleşmeler ve devlet taahhüdü
Söz konusu ödeme üçüncü köprü finansmanı için 7 banka ile yapılan 2.3 milyar dolarlık kredi sözleşmesi kapsamında yapılacak. IC İçtaş ve Astaldi Konsorsiyumunun, ICA tarafından yapımı sürdürülen üçüncü köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi için dokuz yıl vadeli olarak verilen bu kredi sözleşmesi 29 Ağustos 2013 tarihinde imzalanmıştı. Söz konusu finansmanı karşılayan bankalar ise Garantibank International, Garanti Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, İş Bankası ve Ziraat Bankası idi. 

3. Köprü geçiş ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayın...

Tarihin tek kalemdeki en büyük kredisi
Söz konusu bankaların böylesine büyük miktarlı bir kredi yükünün altına girmesi ise devlet garantisi ile oldu. Zira söz konusu bankaların kolay kolay geri dönüşü olmayan bir projeye böylesine yüklü bir miktar finans vermesi, devletin sürece dahil olması ile gerçekleşti. Devletin işletmeyi 10 yıl boyunca sürdürecek olan şirkete, tek bir araç geçmese dahi günlük 135 bin araç garantisi verdiği ortaya çıktı. 3 dolarlık geçiş ücreti üzerinden yapılan ölçümlerde ise devletin günlük 405 bin dolar, yıllık ise 147 milyon 825 bin dolar gelir garantisi sundu. 

 

Devletten 3. Köprü işletmecisine dev gelir garantisi

 

Köprüyü 10 yıl ICA işletecek
Proje sözleşmesinde yer alan yap, işlet, devret modeli ile ICA, yatırım süresi de dahil olmak üzer 10 yıl 2 ay ve 20 gün süre ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün işletmesini üstlenecek.