50 hektarlık orman 3. Havalimanı'na adanırken

3. Havalimanı projesinde kullanılmak üzere Eyüp'e bağlı Ağaçlı ve Işıklar köylerinde açılması planlanan "kumtaşı ocağı" ve "kırma eleme" tesisi için ÇED süreci başladı. Ocaklar için 50 hektarlık orman alanı tahsis edildi.

50 hektarlık orman 3. Havalimanı'na adanırken

Kuşların göç yolları üzerine projelendirilen, uğruna doğal su kaynakları kurutulan ve hektar hektar orman alanları yok edilen 3. Havalimanı projesi için Ağaçlı ve Işıklar Köylerine yapılması planlanan kumtaşı ocağı ve kırma eleme tesisleri için ÇED süreci dün başladı. Yapılması planlanan taş ocağının 50 hektarlık orman alanına yayılması bekleniyor. 

Ocaklar için ÇED süreci başladı
Sözcü'de yer alan Özlem Güvemli imzalı habere göre, İGA Havalimanı İşletmeleri A.Ş. tarafından Işıklar ve Ağaçlı köylerine yapılması düşünülen kumtaşı ocaklarına ilişkin ÇED süreci dün başladı. Tamamı orman arazisi üzerinde kurulacak ocaklar için önce, bitkisel toprak tabakası kazınarak yok edilecek ve ardından da maden ocakları çalışmalarına başlayacak. Ocaktan çıkarılacak yıllık 15 milyon tonluk malzemenin büyük bir çoğunluğu havalimanı için kullanılacak. 390 bin tonluk kısım da kırma eleme tesisine gönderilecek. 

Aksi yöndeki mahkeme kararlarına rağmen sürmekte olan projeler hakkında bilgi almak için tıklayın...

Köyler bitme noktasında; ağaçlar yok oldu
Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'a yaşanan ağaç katliamı ve yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Kuzey Ormanları Savunması aktivistleri, Ağaçlı köyünün iki mega proje, 3. Köprü ve 3. Havalimanı yüzünden yaşanmaz hale geldiğini söylemişti. Çalışmalarla birlikte doğal alanların paramparça edildiğine ve Ağaçlı Köyü'nde ağaçların kalmadığına dikkat çeken aktivistler, kurulacak ocaklarla bölgenin yaşanmaz hale geleceğini de belirtti. 

3. Köprü ne durumda?

50 hektarlık orman 3. Havalimanı'na adanırken

Doğaya verdiği tüm zarara karşın mega projelerde çalışmalar aksi yöndeki mahkeme kararlarına rağmen sürüyor. Son olarak Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları tarafından açılan davada 3. Köprü Bağlantı yolları Beykoz ve Sarıyer Rumeli Feneri Boğaziçi geri görünüm ve etkilenme bölgesinde yer alan geçişlere dair plan İstanul 8'inci İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.