Akademisyenlerden Emek Sineması dönüşümüne eleştiri

Emek Sineması'nın aslına uygun biçimde inşa edileceği yönündeki açıklamalar, açılışa pek az bir zaman kala inandırıcılığını yitirdi. Çalışmaları değerlendiren akademisyenler özgün yapının kaybedildiğine dikkat çekti

Akademisyenlerden Emek Sineması dönüşümüne eleştiri

Aslına uygun restorasyon çalışmalarında gösterdiği performansla ismini dünyanın en beceriksiz ülkeleri listesinin başına yazdırmayı başaran Türkiye, son eserini yakında kamuoyu ile buluşturmaya hazırlanıyor. Tüm karşı çıkışlara rağmen uygulayıcıların "aslına uygun biçimde restore" edileceğini iddia ettiği Cercle D'orient çalışmalarını izleyen akademisyenler ise hayal kırıklığı yaşıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay orijinal halin çoktan yitirildiğini vurguladı.

Beyoğlu Belediyesi Emek Sineması hakkında ne dedi? Öğrenmek için tıklayın...

Grand Pera AVM'ye doğru
12 Mart 2013 tarihinde başlayan tarihi Cercle D'orient binasından Grand Pera AVM'ye giden yolda ulaşılan aşamayı değerlendiren Prof. Ahunbay çok sayıda yanlışlık ve aksaklık tespit ettiklerini söyledi. Ahunbay, Emek Sineması'nın yerinde ve özgün yapım malzemesi, strüktürü ve bezemesiyle korunamadığını belirterek, inşaat süresince yapılan yerinde korunma çağrılarına da kulak asılmadığını belirtti. Gerçekleştirilen uygulamada iç bükey bezemelerin sökülüp yeni yapılan mekana monte edildiği bilgisine ulaşılabildiğini vurgulayan Ahunbay, yenileme çalışmalarıyla ilgili kritik sorularına yanıt alamadıklarını da belirtti. Ahunbay:

"Uygulamada yalnızca iç yüzey bezemelerinin sökülüp yeni yapılan mekana monte edildiği bilgisine ulaşabilmekteyiz. Taşıma bir binanın duvarı, üst örtüsü ve bezemesiyle taşınması tekniğidir; burada taşıma adına yapılanların açıklanması gerekir. Yapının özgün taşıyıcı sisteminin ne olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi verilmiyor. "dedi.

Uluslararası yönetmeliklere aykırılık
Konuyla ilgili bir açıklama yapan ODTU Mimarlık Fakültesi Koruma Uzmanı Prof. Dr. Cevat Erder de Venedik Tüzüğü'nün 7. ilkesi ve 2863 Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca taşınmak kültür varlıklarının bulundukları yerde korunması esasına aykırı davranıldığına dikkat çekti. Erder: "Yapılan uygulamalarla bir obje gibi davranılan Emek Sineması ruhunu kaybetmiştir..." dedi.