Akkuyu Nükleer'de finansman krizi

Rusya'daki ekonomik kriz nedeniyle finansman sıkıntısı yaşayan Gazprom, Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin yüzde 49'unu satışa çıkardı

Akkuyu Nükleer'de finansman krizi

Rusya'da yaşanan ekonomik kriz, Rus devlet şirketi Rosatom'un Akkuyu Nükleer Santrali hisselerinin yüzde 49'unu satışa çıkardığını duyurmasıyla daha da belirgin hale geldi. Akkuyu'daki liman ihalesini kazanan Cengiz İnşaat'ın Akkuyu'nun atışa çıkarılan yüzde 49'luk kısmı ile ilgilendiği haberleri de gündeme düştü. 

Akkuyu'da finansman problemi
Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından akıbeti tartışılmaya başlanan ve askıya alındığı iddia edilen ortak projelerden biri olan Akkuyu Nükleer Santrali, şimdi de finansman sorunuyla tartışılmaya başlandı. Bugün medyada yer alan haberlere göre, Rus devlet şirketi Rosatom tarafından Türkiye'de kurulan Akkuyu Nükleer A.Ş. hisselerinin yüzde 49'u yaşanan, ülkedeki ekonomik krizin yol açtığı finansman kriziyle nedeniyle satışa çıkarıldı.

Cengiz İnşaat tartışması
Satışa çıkarılan yüzde 49'luk kısma Cengiz İnşaat'ın talip olacağı haberleri ise gündemi meşgul etmeyi sürdürüyor. Cengiz İnşaat, Akkuyu Liman ihalesini de kazanmıştı.

Uzmanlardan yorum: "Hisse devri normaldir"
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar ise Akkuyu'daki hisselerin yüzde 100 hissesinin Ruslara ait olduğunu ve bu nedenle de hisse devrinin normal karşılanması gerektiğini vurguluyor. Uzmanlara göre satışta Türkiye'yi ilgilendiren kısım, inşaat sürecinin bu satıştan ne şekilde etkileneceği sorunsalı üzerinde yoğunlaşıyor. 

Dışa bağımlılıktan kurtulma mesajları
Akkuyu Nükleer Santrali'nin çevre ve içerdiği tehlike boyutu bir tarafa Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını çözeceği yönündeki politik mesajlar da gün geçtikçe artıyor. Son olarak Avrupa Parlamentosu'nun Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımının durdurulması yönündeki önerisini değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

"Peki o halde, Avrupa ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren 135 nükleer santrali ne yapacağız? Dünyada halen 444 nükleer santrali ne yapacağız? Halen inşa edilmekte olan 62 nükleer santrali için aynı çağrının yapıldığını duyan var mı? Öyleyse Trükiye de inşa edilen nükleer için bu kaygı nereden kaynaklanıyor?" demişti.