Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Akkuyu açıklaması

Ankara'da Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AP'nin Akkuyu Nükleer Santrali'nin durdurulması yönündeki önerisini eleştirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Akkuyu açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'nden vazgeçilmeyeceğini söyledi. Ankara'da Muhtarlar Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu tarafından hazırlanan raporu da eleştirdi.

Akkuyu Nükleer açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun Akkuyu Nükleer Santrali'nin kaldırılması önerisinin samimiyetsiz olduğunu vurgulayarak: "Peki o halde, Avrupa ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren 135 nükleer santrali ne yapacağız? Dünyada halen 444 nükleer santrali ne yapacağız? Halen inşa edilmekte olan 62 nükleer santrali için aynı çağrının yapıldığını duyan var mı? Öyleyse Trükiye de inşa edilen nükleer için bu kaygı nereden kaynaklanıyor." dedi.

Türkiye Nükleer Santral merkezine dönüşüyor... Ayrıntılar için tıklayın...

AP'ye dışa bağımlılık eleştirisi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun Akkuyu Nükleer Santrali  tavsiyesini Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını kaldırma ve enerjiden kaynaklanan cari açığı kapatmaya yönelik hamlesden kaygılanma durumu olarak yorumlayarak:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Akkuyu açıklaması

"Bu raporun herhangi bir bağlayıcılığı yoktur. Zaten arkadaşlar iade ettiler. Sanki bütün hasımlar bir araya gelmiş... Halbuki biz bu rapora alıştık. AB ile ilişkilerimizi daha ileriye götürmemize yardımcı olacak diye düşünmüştük. Şimdi ne yapmak istiyorlar diye,kendi kendime soruyorum." dedi.