Türkiye nükleer santral merkezine dönüşürken

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde orta vadede sonlandırılması düşünülen nükleer santral yatırımları, Türkiye'de yoğunlaşıyor. Kurulması gündeme gelen 3 santral, uluslararası nükleercilerin, ilgisinin Türkiye'ye yönelmesine neden oldu. Global pazarda görüşmeler sürüyor.

Türkiye nükleer santral merkezine dönüşürken

Akkuyu ve Sinop'un ardından hayata geçirilmesi planlanan 3. nükleer projesiyle birlikte Türkiye, nükleer ekonomisinde büyümeyi hedefliyor. Ancak bu büyüme hedefi, beraberinde riskleri de getiriyor. Zira, nükleer girişimlerinin 20. yüzyılın bütününde, insan ve doğa yaşamı için sunduğu yıkım potansiyeli, yakın tarihli Japonya örneğinin de gösterdiği üzere, gücünü korumayı sürdürüyor.

Türkiye'de nükleer santral ağı genişleyecek
Diğer taraftan, Türkiye'de nükleer santral konusunda çalışmalarını sürdüren kurumlardan biri olan Nükleer Sanayi Derneği, Türkiye'nin nükleer ekonomisi ile G-20 içinde daha hızlı bir ilerleme kaydedeceğini savunuyor. Kurucu Genel Sekreter Koray Tuncer, Türkiye ekonomisinin nükleer girişimleriyle büyüyeceğini ve bu hususta nükleer alandaki firma evliliklerini artırmaya gayret gösterdiklerini açıkladı. 

Tüm bilinmeyenleriyle Akkuyu Nükleer Santrali... Öğrenmek için tıklayın...

Yurt dışı teknoloji transferinin önemi
Türk firmalarını, nükleer proje tedarikçileri haline getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Koray Tuncer: "Mevcut durumda Türk şirketlerinin çoğu nükleer santrale doğrudan malzeme sağlayabilecek durumda değil. Ancak şu anda mevcut nükleer santral projelerine malzeme sağlayabilecek firmalarla yapılacak şirket evlilikleriyle tedarik zincirine dâhil olabilir ve  Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki yükselişini hızlandırabiliriz..." dedi. 

 

Nükleer santraller Türkiye'de toplanıyor

 

Nükleer Santraller Zirvesi için geri sayım
Bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'nin öncelikli gündem konularının başında yerli üreticilerle yabancı firmalar arasındaki şirket evliliklerinin yapılmasının geleceğini de belirten Koray Tuncer Türkiye'nin çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacağını belirtti. Tuncer:

"Türkiye’de nükleer projelerinde kullanılabilecek pompa, kablo, vana, civata, çimento, çelik boru ve bağlantı elemanları üreticileriyle, uluslararası nükleer proje tedarikçilerini İstanbul’da 8-9 Mart 2016 tarihlerinde WOW Convention Center’da buluşturacağız. " ifadelerini kullandı.