Tüm bilinmeyenleriyle Akkuyu Nükleer'de son durum

Akkuyu Nükleer Santrali'ni yapacak olan Rosatom, 18 Aralık'ta NGS sahasındaki elektrik ekipmanlarının bakımıyla ilgili olarak ihaleye çıktığını açıkladı. Türkiye tarihinin en pahalı ve tehlikeli elektriğini üretecek tesis 2022'den itibaren çalışmaya başlayacak

Tüm bilinmeyenleriyle Akkuyu Nükleer'de son durum

Akkuyu Nükleer Santrali'nin Rusya-Türkiye krizine paralel olarak iptal edilebileceği tartışmaları Rosatom'un 30 Aralık'a kadar sürecek olan ve elektrik tesisatının bakımını öngören ihaleye çıkmasıyla kesin olarak sona erdi. Buna rağmen süreçteki belirsizlikler kimi hususlarda devam ediyor...

Rosatom Akkuyu'dan vazgeçmedi
Rusya ile Türkiye arasında yaşanan uçak krizi ile birlikte geleceği belirsiz hale gelen ortak projelerden biri olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapılıp yapılmayacağı tartışmaları bugün itibarıyla geride kalmış gözüküyor. Zira bu süre içerisinde yaşanan iki gelişme Rosatom'un proje ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü gösterdi. Bunlardan ilki şirketin Mart 2016'da Türkiye'de yapılacak Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'ne katılım kararını açıklaması oldu. Çok daha önemlisi şirketin internet sitesinde sürecin sağlıklı işleyebilmesi adına ihalelere devam etmesiydi. 18 Aralık'ta yayınlanan ve 30 Aralık'a kadar devam edecek olan ihale ile firma, "NGS Sahasındaki Elektrik Ekipmanlarının Teknik Bakım Hizmetleri" hususunda teklif almayı sürdürecek. 

Çok daha önemlisi NGS Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov'un projenin askıya alınmadığı ve hayata geçirilmesi doğrultusunda müzakerelerin sürdüğü yönündeki açıklamaları oldu.

Rosatom Akkuyu'dan neden vazgeçmedi?
Bu gelişmeler Rus firmasının yatırımdan vazgeçmediğini gösteriyor. Rusya Devlet Başkanı Putin'in "bu şirketler arasındaki bir sorundur" diyerek Rusya Devleti'ni sürecin dışında tutan tavrının pek dikkat çekmeyen boyutunda ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni de bir "şirket" olarak betimlemesi bulunuyor.

Tüm bilinmeyenleriyle Akkuyu Nükleer'de son durum

Putin'in Akkuyu Nükleer Santral projesi ile ilgili açıklaması için tıklayın...

Gerçekten de Türkiye ile Rosatom arasındaki anlaşma, üretilen elektriğin satın alınacağı fiyat aralığı ile ülke tarihinin en pahalısını ortaya çıkaracak gibi gözüküyor.

TETAŞ'a yük, Rosatom'a yüksek kâr
Rosatom Akkuyu'dan vazgeçmedi. Çünkü Akkuyu Nükleer onlar açısından çok kârlı bir iş. Sayıştay'ın 2014 yılı TETAŞ raporunda bu gerçeği tüm çıplaklığıyla görme şansına kavuştuk. Raporda güç ünitelerinin ticari işletmeye alınmasından itibaren kilovatsaati 12.35 sentten satılacağı belirtilmişti. Raporda, nükleer güç santrallerinden yapılacak elektrik enerjisi fiyatlarının getireceği yükün, teşekkülün(TETAŞ'ı kastediyor) mali gücünün çok üstünde olduğuna vurgu yapılmıştı. Sayıştay'a göre zaten zararda olan TETAŞ'ın bu alımlarla iflasın eşiğine gelmesi mümkün...

Tüm bilinmeyenleriyle Akkuyu Nükleer'de son durum

Rusya Akkuyu'ya ne bağladı?
Tartışmanın diğer boyutunda ise sorunu "şirketler arası problem" olarak niteleyen Putin'in açıklamalarıyla ortaya çıkan bir gerçeklik bulunuyor. Zira taraflar arasındaki açıklamalardan Rusya'nın Akkuyu'ya yatırım yapıp yamadığı hususu belirsizliğini koruyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya'yı daha dikkatlı olmaya davet eden ve "Oraya 3 milyar dolar yatırdılar..." şeklindeki açıklamaları ise Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından reddedilmişti. Putin açıkça: "Biz Akkuyu Nükleer Santral projesine 3.5 milyar dolar yatırmadık..." demişti.