Putin'den Akkuyu ve Türk akımı açıklaması: "Şartımız var"

Rusya Devlet Başkanı Putin, uçak krizi ile belirsizliğe gömülen ortak projelerden, Akkuyu ve Türk Akımı'nın geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Putin projelerin gerçekleşmesi için Brüksel'in garantörlüğünü şart koştu

Putin'den Akkuyu ve Türk akımı açıklaması:

Rusya ile yaşanan diplomatik krizin yarattığı en dikkat çekici başlıklardan biri olan "ortak projelerin" durumu halen belirsizliğini koruyor. Bu projelerin başında gelen "Türk Akımı" ve "Akkuyu Nükleer" Santrali ile ilgili olarak bugün Rusya kanadından yapılan açıklama ise, sorunun çözümünde belirleyici unsurun "Türkiye'nin tutumu" olduğu vurgusu ile topu karşı atmış gözüküyor. Devlet Başkanı Putin tarafından yapılan açıklamanın en ilgi çekici noktası ise, Türk Akımı için "Brüksel'in" garantörlüğünü şart koşması...

Rusya'dan ortak mega projeler açıklaması
Bugün Türk Haber Ajanslarında da kendine yer bulan bir açıklama, Türkiye'nin iki Rus jetini düşürmesi ile başlayan diplomatik ve ekonomik krizin en önemli sorunlarından biri olarak beliren "ortak-mega projelerin" durumuyla ilgili olarak yaşanan belirsizlikleri gidermek adına büyük bir önem taşıyordu. Bizzat Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından yıl sonunun değerlendirildiği basın toplantısında yapılan bir açıklamada Akkuyu Nükleer Santrali ve Türk Akımı Projesinin Rusya perspektifinden nasıl gözüktüğü de anlaşılmış oldu.

10 Soruda Rusya Krizi ve Türkiye Ekonomisine Etkileri...

Akkuyu "Rusya"nın projesi değil; sorunun muhatabı şirketler
Rusya Devlet Başkanı Putin'in değerlendirdiği ilk proje Mersin'in Akkuyu ilçesine yapılması düşünülen Nükleer Santral girişimiydi. Putin, Rusya'nın bu projeye devam edip etmeyeceği hususuna ilişkin soruya yanıtında, çözümün şirketler arasında sağlanabileceğini vurguladı. Putin: "Biz Akkuyu Nükleer Santral projesine 3.5 milyar dolar yatırmadık..." ifadelerini kullandı. 

Türk Akımı projesinde şart: Brüksel garantör olursa proje biter

Putin'den Akkuyu ve Türk akımı açıklaması: "Şartımız var"

Türk Akımı projesine ilişkin açıklamasında ise bu yatırımın akıbetinin Rusya'ya bağlı olmadığını belirten Putin, Türkiye'nin tutumunun belirleyici olacağını belirtti ve ekledi: "Avrupa Komisyonu'nun bu konuda yazılı garanti vermesi gerek. Brüksel Türkiye adına garantörlüğü kabul ederse, Türk Akımı projesi de hayata geçebilir..." ifadelerini kullandı.