Akkuyu Nükleer'de sürpriz açıklama

Akkuyu Nükleer A.Ş. Kurumsal İlişkiler Direktörü İlya Smirnov, inşaat sürecinin 2018 yılında başlayabileceğini duyurdu

Akkuyu Nükleer'de sürpriz açıklama

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gerilmesiyle birlikte askıya alınan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Akkuyu Nükleer A.Ş. Hukuki ve Kurumsal İlişkiler Direktörü olarak görev yapan İlya Smirnov, Rosatom'un 2018 yılı içinde Akkuyu NGS'nin inşaat çalışmalarına başlayacağını duyurdu.

Akkuyu'da inşaat çalışmaları 2018'de başlar mı?
Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen enerji fuarı Atomexpo'da bir açıklama yapan Smirnov, Akkuyu NGS'nin inşaat lisansı için gerekli başvurulura yaptığını ve 2018 yılına kadar gerekli tüm izinleri almayı hedeflediklerini belirtti. Smirnov: "Elektrik üretim lisansını ise 2016 yılının Ağustos ayında almayı planlıyoruz..." ifadelerini kulladı

Akkuyu Nükleer'de sürpriz açıklama

Akkuyu 2023'te çalışmaya başlayacak
Akkuyu NGS'nin ilk ünite faaliyetinin 2023 yılında başlamasını planladıklarını, santralin bütününün ise 2026 yılına hazır hale getirileceğini de söyleyen Smirnov: "Akkuyu Nükleer Santrali 2083 yılına kadar devrede kalacak." dedi.

Kriz ve satılan hisseler
Rusya'da yaşanan ekonomik kriz sonrasında Gazprom, Akkuyu Nükleer A.Ş.'nin yüzde 49'luk hissesini Nisan 2016 döneminde satışa çıkardığını duyurmuştu. Hisselere, Akkuyu liman ilahesini kazanan Cengiz İnşaat'ın talip olduğu haberleri ise medyada yer almıştı.