Akkuyu Nükleer'in takvimi belli oldu

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Akkuyu Nükleer Santrali'nin dört reaktörünün aktif hale gelmesi için 2026 yılının beklenebileceği belirtildi

Akkuyu Nükleer'in takvimi belli oldu

Türkiye ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerin gerginleşmesiyle birlikte askıya alınan Akkuyu Nükleer Santrali'nin ne zaman çalışmaya başlayacağı sorunu netleşmeye başladı. Rusya Ulusal Nükleer Enerji Kurumu Rosatom tarafından yapılan açıklamada Akkuyu Nükleer Santrali'nin dört reaktörünün de çalışmasının 2026 yılını bulabileceği belirtildi.

Akkuyu için takvim netleşiyor
Rus haber ajantı Interfax'a açıklamada bulunan Rosatom yetkilileri inşaat çalışmalarının 2018 yılında başlayabileceği bilgisini de paylaştı ve: "İlk reaktör 2023 yılında faaliyete geçecek. Akkuyu Nükleer Santrali'nin tamamlanması ve dört reaktörün de çalışmaya başlaması için 2026 yılının beklenmesi gerekebilir..." dedi. 

Akkuyu Nükleer'in inşaatı 2018 yılında başlayacak
Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili olarak Rusya'da gerçekleştirilen enerji fuarı Atomexpo'da bir açıklama yapan Akkuyu Nükleer A.Ş. Kurumsal İlişkiler Direktörü İlya Smirnov da, santral inşaatının 2018 yılı içinde başlayacağını duyurmuştu. Elektrik üretim lisansının 2016 yılı Ağustos ayında alınmasının planlandığını açıklayan Smirnov, Akkuyu NGS'nin ilk ünite faaliyetlerinin 2023 yılında başlayacağını ve 2026 yılında tamamen hazır hale geleceğini de belirtmişti.

2023'ten 2083'e Akkuyu'da nükleer enerji
Yapılan açıklamalar doğrultusunda Akkuyu Nükleer Santral Takvimi şöyle belirlendi:

- Akkuyu Nükleer İnşaatı başlama tarihi: 2018
- İlk Reaktörün Çalışmaya başlama tarihi: 2023
- Akkuyu Nükleer'in Kapanma tarihi: 2083