Ankara'da göçüğe sebep olan firmaya rekor ceza

Ankara Büyükşehir Belediyesi hatalı inşaat çalışması sonrasında göçüğe sebebiyet veren firmaya 1 milyon 273 bin 410 TL para cezası verildiğini açıkladı

Ankara'da göçüğe sebep olan firmaya rekor ceza

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi, bir inşaatın temel açma çalışmaları nedeniyle meydana gelen göçüğe ilişkin incelemelerini tamamladı. Daire, göçüğe sebebiyet veren firmaya, 1 milyon 273 bin 410 TL'lik tarihi bir ceza verildiğini açıkladı.

Ankara'da bir göçük ve tarihi ceza
Ankara'da Kırkkonaklar ve Gaziosmanpaşa arasında uzanan Mercan Caddesi'nde yürüttüğü temel açma faaliyetleri sırasında göçük ve çökmeye sebebiyet veren Kocalar Grup'a ait K-G Emlak İnş. Taah. Tur. San. Tic. A.Ş., rekor bir tarihi ceza geldi. Yaptığı incelemede göçüğün firma tarafından yürütülen hatalı bir işlem sonrasında meydana geldiğini açıklayan Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, firmaya 1 milyon 273 bin 410 TL para cezası uygulanacağını belirtti.

Yeni cezalar yolda
Firmaya uygulanana para cezasının yalnızca yola verilen zarardan ötürü kesildiğini, hasar gören altyapı donanımı için de ayrıca ceza verileceği bilgisini aktaran Üçpınar:

"İnşaatı yapan firma, inşaat çalışmasını gerçekleştirirken yol güvenliğini sağlamak zorundaydı. Yerinde yaptığımız tespitlerde, yoldaki çökmenin, tekniğine uygun yapılmayan kazı ve forekazık sisteminin yetersizliğinden kaynaklandığı görülmüştür. Bu nedenle ilgili firmaya, tam tamına 1 milyon 273 bin 410 lira para cezası uygulanmıştır." ifadelerini kullandı. 

Önceki gün gerçekleşen olay sonrasında 50 metrelik bir çöküntü meydana gelmiş, bölgeye intikal eden ASKİ yetkilileri de pis su, yağmur suyu, içme suyu ve doğal gaz gibi alt yapı hizmetlerinde de önemli hasarların meydana geldiğini saptamıştı.