AVM'leri bekleyen zorlu seçim: Döviz mi, TL mi?

Cumhurbaşkanı'nın kiraların Türk lirası cinsinden alınması yönündeki önerisine katılım gösterenlerle birlikte TL ile kira alan AVM sayısı 118'e yükseldi. Halen kiraların döviz ile alındığı 253 AVM'nin çağrıya uyup uymayacağı ise belirsizliğini koruyor

AVM'leri bekleyen zorlu seçim: Döviz mi, TL mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kiraların Türk lirası cinsinden alınması yönünde öneride bulunduğu AVM'ler, gelecek stratejileri açısından belirsizlik dönemine girdi. Çağrıya uymayı kabul eden 6 AVM ile birlikte Türk lirası cinsinden kira alan AVM sayısı 118 adede yükseldi. Ancak bu rakamın iki katından daha fazla sayıda AVM'de döviz ile kira alımına devam ediliyor. Kiraların döviz ile alındığı 253 AVM'nin Cumhurbaşkanı'nın çağrısına uyup uymayacağı sorusu ise belirsizliğini koruyor.

AVM'ler Türk lirasına geçecek mi?
Dolardaki ani yükselişe paralel olarak ülke çapında başlayan Türk lirasını güçlendirme seferberliği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla birlikte AVM'lere de sıçradı. Çağrının üzerinden yalnızca bir hafta geçmesine rağmen, 6 AVM'nin Türk lirası ile kira alımına başladığını açıklamasıyla birlikte TL ile kira alan AVM sayısı 118'e yükseldi. Ancak döviz ile kira alan AVM sayısı halen ağırlığını korumayı sürdürüyor. Zira ülke çapında bulunan 371 AVM'nin 253'ü halen kira alımlarında Türk lirasını kullanmıyor.

Cumhurbaşkanı'nın çağrısıyla birlikte TL'ye geçen AVM'ler
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla birlikte kiraların Türk lirası cinsinden alınmaya başlandığı 6 AVM'nin isimleri şöyle:

- ArenaPark
- ArmoniPark
- Kayseri Park AVM
- Nata Vega
- Armada AVM
- Panora AVM

Döviz ile kira alan AVM'lere ikna turu
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Yönetim kurulu Başkanı Hulusi Belgü de, ülke genelindeki AVM'lerin yüzde 70'inin döviz üzerinden kira almayı sürdürdüğünü belirterek, yatırımcı, perakendeci ve hükümet kanadıyla bazı düzenlemelerin yerine getirilmesine ilişkin görüşmelerin devam ettiği bilgisini verdi.