Ayder tamam, sırada 12 Ayder

Çarpık yapılaşma ve TOKİ'nin kurtarma planıyla gündeme gelen Ayder Yaylası'nın Orta Doğu kökenli turist talebini karşılayamayacak hale gelmesi sebebiyle Karadeniz'in 11 bölgesinin "turizm merkezi" haline getirilmesi için çalışmalara başlandı. Rize Valisi Bektaş: "Projeye 12 Ayder ismini verdik" dedi.

Ayder tamam, sırada 12 Ayder

Doğu Karadeniz bölgesinin doğa harikası merkezi Ayder Yaylası'nın turist talebini karşılayamayacak hale gelmesi sebebiyle harekete geçen Rize Valiliği ve diğer yetkili kurumlar, gizlide kalmış yeni merkezleri turizme kazandırmak için Koruma İmar Planı çalışmasına başlattı. Çalışma ile çarpık kentleşme ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından sürdürülen kentsel dönüşüm planı ile Türkiye gündemine sıklıkla gelen Ayder Yaylası'nda yaşanan problemlerden ders çıkarılarak planlı bir gelişim hedefleniyor.

Ne Ayder'e ne de Uzungöl'e girmek mümkün değil

Yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Karadeniz'in iki turizm merkezi Uzungöl ve Ayder'e girmenin trafik yoğunluğu sebebiyle mümkün olmadığını belirterek: "Bu bölgelerde sadece trafikle bile baş etmemiz mümkün değil." dedi. Benzer özelliklere sahip bölgelere ön ayak olarak mevcut talebi bölgenin tamamına dengeli biçimde yayılması gerektiğini söyleyen Bektaş: "11 ayrı nokta bulduk. Daha da bulabilirdik. Ama işi dağıtmamak için en iyi bölgeler üzerinde yoğunlaştık. Böylece ortaya çok sayıda ayder çıktı. Projenin anlaşılır olması için 12 Ayder ismini kullandık." dedi. 

Ayder tamam, sırada 12 Ayder

Uzungöl'de yıkımlar başladı. Ayrıntılar için Uzungöl Yıkım Programı konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Ayder'de yaşananlar tekrarlanmasın diye

Bektaş, belirlenen bu yerlerde öncelikli olarak imar altyapısının oluşturulması için çalışacaklarını ve bu sayede de Ayder'de karlışalına sorunlarla karşılaşılmamasını hedeflediklerini belirterek: "Zaten bu bölgeye yönelik büyük bir cazibe bulunuyor. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor ancak yapılanlar bütünlükten uzak. Biz gözden uzak cazibe noktalarında kontrollü bir yapılaşma yürütmek istiyoruz."dedi. Konuyla ilgili çalışmalara önceden müdahale edildiğini ve imar yapısının hazırlanarak bir sene önce ihalesinin gerçekleştirildiğini söyleyen Bektaş: "Bir yola girdik. İsimler ortaya çıkınca, bölgedeki insanların da farkındalıkları arttı. Bölgeye yönelik ilgiye odaklandılar. Böylece kendiliğinden süreç oluştu." dedi. 

Ayder tamam, sırada 12 Ayder

Yeni Ayder'ler belirlendi

Milliyet'te yer alan habere göre, Ordu-Giresun Havalimanı'nın devreye girmesi ve Rize-Artvin Havalimanı inşaatının ise tüm hızıyla devam etmesi sebebiyle gelecekte planlanan turist akışının doğru biçimde yönlendirilmesini amaçlayan kurumlar, artık tıkanma noktasına gelen Ayder'e alternatif merkezler belirlemeye başladı. Bunun için belirlenen bölgeler şöyle:

- Gürcüdüzü
- Deremezra
- Handüzü
- Aşağı Kantarlı Yaylası
- Anzer-Kabahor-Meles Yaylası
- Çat
- Sivrikaya Köyü
- Çataldere Köyü
- Ağaran Şelalesi
- Andon Köyü
- Ilıca Köyü

Ayder için TOKİ ve dönüşüm planı

Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ve doğal güzellikleriyle tüm dünyaya nam salan Ayder Yaylası'nda uygulanacak kentsel dönüşüm ihalesi yapıldı. 5 farklı koruma kararına karşın, kaçak yapıların yükselmeye devam ettiği Ayder Yaylası'ndaki kentsel dönüşüm T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı-TOKİ tarafından yönlendirilecek.  TOKİ tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için 5 farklı yayla modeli hazırlanacak ve yatay binalara yer verilecek. Bölgede en yüksek kat sayısı 2 olarak belirlendi. 

Ayder tamam, sırada 12 Ayder

Turizmin yıkıma götürdüğü cennet

1987 yılında Turizm merkezi, 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT alanı ilan edilen Ayder Yaylası, 2006 senesinde ise Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi ilan edildi. Aradan geçen 19 yıla karşın Koruma Amaçlı İmar Planı'nın oluşturulmadığı bölgede, arka arkaya gerçekleşen kaçak yapılaşma neticesinde, doğal dokunun yitirilmeye başlandığı görüldü. SİT ve Milli Park Yasalarına muhalefetten dolayı çok sayıda girişimin yargı önüne çıktığı Ayder Yaylası'nda bulunan 290 yapıdan 158'i, kaçak ve ruhsata aykırılık gerekçesiyle yıkım kararı ile karşılaştı. Ancak bu yıkım kararları, yıkım ihalesine katılan firmanın çıkmaması nedeniyle hayata geçirilemedi. 

Ayder Yaylası'nı TOKİ kurtarır mı?

Ayder Yaylası'nda yaşanan önüne geçilemez kaçak yapılaşma ve doğal dokunun giderek bozulmasına yönelik girişimler, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ülke yöneticilerinin de dikkatini çekti. Bugün ortaya çıkan Ayder'in kabul edilemez olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Allah'ın bize verdiği Ayder başka. Ama biz Ayder'i kirlettik, rezil ettik..." ifadelerini kullanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayder'i mevcut yapılaşma şekliyle değil, kentsel dönüşümle şanına yakışır bir hale getireceklerini vurgulamış ve: "Aynı şeyi Uzungöl'de de yapmalıyız. Bunlar çekim alanı, bunları yaptığımız anda inanıyorum ki buraya gelenlerin sayısı çok olacak. Yeni otel yatırımlarıyla Rize çok daha fazla turist çekecek..." demişti 

Ayder için TOKİ'nin planı ne? Ayrıntılar için TOKİ Ayder Programı konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

TOKİ konut yapıp satacak mı?

Yürütülecek kentsel dönüşüm projesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın konut yapıp satma yöntemini uygulamayacağı açıklandı. Dönüşümde çok katlı yapılara yer verilmezken, TOKİ'nin kar amaçlı konut ya da işyeri yapım ve satımına girişmeyeceği bilgisine ulaşıldı. 5 ayrı bakanlık tarafından koordineli olarak yürütülecek Ayder Kentsel dönüşümünde şu ayrıntılara yer verilecek:

- Kentsel dönüşümde hedef Ayder'i sürdürülebilir hale getirmek olacak. Günde 12 bin araç ve 25 bin ziyaretçi tarafından ziyaret edilen bölgede 4 bin kişilik konaklama imkanı bulunuyor. Yeni yatırımlarla bu ihtiyaç giderilecek. 
- Bölgede dev binalara, otellere izin verilmeyecek. Çarpık yapılaşmanın engellenmesinin hedeflendiği Ayder'de, düzenli bir yapılaşma getirilecek. 
- Kentsel dönüşüme giren bölgelerdeki vatandaşlar mağdur edilmeyecek.
- Türkiye'de gelişim ivmesi yaşayan yayla turizmi için Ayder ilk örnek olacak. Buradan hareketle yürütülecek kentsel dönüşüm projelerinde de benzer yöntemler izlenecek. Çalışmalarda bölgenin kültür ve doğa yapısının bozulmamasına özen gösterilecek. Temel kriter konut alanlarının, zemin, ticari işletme, pansiyon ve otel gibi işlemteler için zemin +2 katı geçmeyecek. 

Ayder Yaylası'nın koruma tarihi:

Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder Yaylası:
- 1987 yılında Bakanlar Kurulu Kararı sonrasında Turizm Merkezi ilan edildi
- 1994 yılında Milli Park ilan edildi
- 1998 yılında Doğal SİT alanı ilan edildi
- 2006 yılında Bakanlar Kurul Krarı ile Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi ilan edildi