Bağdat Caddesi müteahhitler için bitti

Bağdat Caddesi'nde tamamlanan kentsel dönüşüm çalışmalarının yarattığı arz fazlasına dikkat çeken Coldwell Banker Gayrimenkul Uzmanı Ayşe Fügen Arda: "Müteahhitler artık Bağdat Caddesi'nde proje almıyor..." dedi.

Bağdat Caddesi müteahhitler için bitti

İstanbul Anadolu Yakası'nın en önemli perakende ve konut aksı olarak gösterilen Bağdat Caddesi'nde, kentsel dönüşüm ile birlikte başlayan metrekare fiyatlarının yapay artışı son aylarda kademeli olarak düşüş gösterdi. Uzmanların "makul seviye" ve "doğal ortalama" olarak betimlediği düzeye, yaşanan durgunluk ve bölgenin kentsel dönüşüm hamlesi ile birlikte inşaat şantiyesine dönüşmesinin yarattığı uzaklaşma ile birlikte ulaşan bağdat Caddesi'nde konut ve ticari alanlara talebin giderek arttığı gözlemleniyor. 

Bağdat Caddesi'nde fiyatlar makul seviyeye dönüyor

İstanbul'un en lüks caddesi olarak betimlenen Bağdat Caddesi'nin son yıllarda kentsel dönüşüme paralel olarak metrekare fiyatlarının 3 kat artışı hem de inşaat süreçlerindeki yoğunluk nedeniyle durgunluk dönemine girdiğine dikkat çeken Coldwell Banker Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda: "Bağdat Caddesi’nde, inşaatlardan dolayı iş makineleri, kamyonlar, gürültü ve kirlilik derken bir zamanlar ev almak isteyenler, başka bölgelere gitmeye başladı." ifadelerini kullandı. Arda, Cadde'den uzaklaşma eğiliminin inşaatların yarattığı kirlilik ve kentsel dönüşüm etkisiyle yaşanan inşaat kirliliği olduğunu vurgulayarak, bu durumun son aylarda değişim yaşamaya başladığını vurguladı

Satılamayan dairelerin baskısı

Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüme giren binaların arka arkaya tamamlanması ve bölge bazında ortaya çıkan arz fazlasının metrekare fiyatlarının artışında önemli bir etken olduğunu da söyleyen Fügen Arda: "Son aylarda kentsel dönüşüm, satılmayan daireler nedeniyle oldukça ev fiyatları çok yavaşladı ve bu da Bağdat Caddesi’nin eski günlerine dönmesine olanak sağladı..." ifadelerini kullandı. 

Müteahhitler için Bağdat Caddesi bitti

Fügen Arda, müteahhitlerin artık Bağdat Caddesi'nden proje almadığını, çok sayıda müteahhidin ise şantiyelerini devretmeye çalıştığını da vurgulayarak bölgede 100'den fazla proje yarım kaldı. Satış için müteahhitler ciddi oranlarda gizli indirim yapıyor... "dedi. Arda, dairelerini satamayan mal sahiplerinin de kiralama yöntemine yöneldiğini belirtti.

Kiralamalarda yüzde 30 oranında düşüşler yaşanıyor

Tamamlanan projelerin yarattığı arz baskısı ve bölgedeki metrekare fiyatlarının zaten yüksek olan doğal ortalamasına yeni konut fiyatları faktörünün eklenmesiyle birlikte bir nebze daha ulaşılamaz hale gelen Bağdat Caddesi'nde kiraların önemli oranlarda düşüş gösterdiğine de dikkat çeken Arda, düşüş oranlarını yüzde 30 olarak açıkladı. 2 sene öncesine dek çok daha yüksek fiyatlarla dairelerini kiralamakta olan mal sahiplerinin, evlerinin boş kalmaması adına yeni sözleşme dönemine fiyat zammı ısrarından vazgeçtiklerini dile getirdi. Arda: "Dairelerini satamayan mal sahipleri ise kiralamaya dönüyor. Bu durum da kiralarda %30 oranlarında düşüş yaşanmasını sağlıyor. 2 yıl önce yüksek fiyatlarla dairelerini kiralayan mal sahipleri, evlerin boş kalmaması için sözleşme yenileme döneminde kira artışı yapmayarak kiracının aynı fiyat ile devam etmesini kabul ediyor..." şeklinde konuştu.