Banliyö hattı hedefi en az iki sene saptı

2013 yılında hizmete kapanan ve 2015 yılında açılacağı vaat edilen Gebze-Haydarpaşa banliyö hattı halen açılamadı. Bakan Yıldırım, hattın 2017 bitmeden tamamlanmaya çalışılacağını açıkladı.

Banliyö hattı hedefi en az iki sene saptı

2013 yılında hizmete kapanan Gebze-Haydarpaşa banliyö hattı halen açılamadı. Konuyla ilgili çalışmalar özellikle son dönemde önemli bir ivme kazandı. Ancak daha şimdiden hedeften 1 seneye yakın sapma yaşanmış durumda. Zira söz konusu hattın 2015 yılında yeniden hizmete açılacağı açıklanmıştı. Geçtiğimiz haftalarda banliyö hattındaki çalışmaları denetleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da, hattın 2017 yılına yetiştirilmeye çalışıldığını belirtti.

Gecikmenin nedeni ve kurtarma kazıları vurgusu
Bakan Yıldırım'ın​ banliyö hattı inşaat çalışmalarında yaptığı inceleme sonrasındaki açıklamalarının en dikkat çekici yönlerinden biri de, devlet erkânının kurtarma kazılarına ilişkin olarak daha önceki dönemlerde sıklıkla kullandığı eleştirel dili yinelememesi oldu. Kuşkusuz Bakan'ın bu tavrı, ufak tefek aksaklıklardan kaynaklanmadığı anlaşılan banliyö hattı çalışmalarının daha da gecikebilmesi olasılığına bizleri hazırlama gayretinin de bir parçası olarak okunabilir.

Banliyö hatları neden gecikti? Ayrıntılar için tıklayın...

Yine de gerçek olan, tarihsel ve kültürel bulgulara büyük önem verdiklerini ve Yenikapı çalışmalarında da görüldüğü gibi kazılara önemli bir zaman ayırdıklarını belirten Bakan Yıldırım'ın arkeolojik kazı çalışmaları nedeniyle projenen daha da gecikebilme ihtimali olduğunu hatırlatmasıydı

Projenin yarısına bile gelmedik
Bakan Yıldırım'ın açıklamalarından anlaşıldığına göre, 2017 hedefi de önemli tehditler altında. Arkeolojik kazılar bir tarafa kamulaştırma ile ilgili problemler de projenin gecikmesini tetikliyor. Gelinen noktayı ise Bakan Yıldırım şu sözlerle özetliyor:

"Şu anda projenin daha yarısına gelmiş durumda değiliz. Her şey yolunda giderse, 2017 bitmeden tamamlamayı hedefliyoruz..."