Basmane Çukuru ihalesi geçersiz mi?

TMSF tarafından gerçekleştirilen ihaleyi 80 milyon dolarlık teklifle kazanan konsorsiyumun Basmane Çukuru'na yatırım planlarını değerlendiren Güç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu: "Hiç kimse burada inşaata başlayamaz..." dedi.

Basmane Çukuru ihalesi geçersiz mi?

Kimi kesimlerce İzmir'in utanç çukuru olarak betimlenen Basmane Çukuru, geçen hafta içerisinde TMSF tarafından düzenlenen bir ihale ile, 80 milyon dolarlık teklif karşılığında Folkart-Namet-Akça Konsorsiyumuna satıldı. Konsorsiyum adına yapılan açıklamalarda, söz konusu bölgeye 750 milyon TL'lik yatırım planlandığı ve bu yatırımın niteliğinin İzmirliler ile birlikte belirleneceği vurgulandı.

TMSF İhalesini kazanan konsorsiyumdan açıklama: "750 milyon TL'lik yatırım hedefliyoruz..." Ayrıntılar için tıklayın...

Açıklamalara itiraz: Basmane çukuru ihalesi geçersiz
16 yıldır Basmane arazisinin bakım, koruma, hukuki mücadeleler, imar plan değişiklikleri ile alt yapı ve projelerin yeniden yapılması işlerini yöneten Güç Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Zorlu, yaptığı yazılı açıklama ile TMSF ihalesinin yasalar önünde geçersiz olduğunu savundu. Süreç içerisinde 20 davaya tanık olduklarını ve 4 kez de imar değişikliğine gidildiğini hatırlatan Zorlu, bugünkü koşullar altında inşaat başlanmasının mümkün olmadığını vurguladı. Son olarak yapılan imalr planlarının 1/5 binlik kısmının da mahkeme tarafından iptal edildiğine de dikkat çeken Zorlu açıklamasında:

"Çukur kurtuldu diyebilmek için hukuki karar zorunludur. Hayali değerlendirmelerle oluşturulan algı ortamı yanıltıcıdır. TMSF tarafından düzenlenen ihale yasalar önünde geçersizdir; ihale çukuru kurtarmadı, derinleştirdi..." ifadelerine yer verdi. 

Hukuki pürüzler giderilse biz de projeye başlarız
Hukuki pürüzlerin ortadan kalkması halinde kendilerinin de bugü inşaata başlayabileceklerini, proje ortakları ve kaynaklarının hazır olduğunu belirten Zorlu, meselenin kaynak meselesi olmadığını sözlerine ekledi. Zorlu, burayı alanlarin İzmir'i utanç çukurunda kurtaramayacaklarını da savunarak:

"Bu arazi, ihaleye çıkarılamaz, satılamaz, devredilemez... Bu araziye inşaat yapılamaz..." dedi.