Konsorsiyum'dan Basmane Çukuru'na 750 milyonluk yatırım

TMSF tarafından düzenlenen Basmane Çukuru ihalesini kazanan Folkart, Namet ve Akça Holding Konsorsiyumu, bölgeye 750 milyon TL'lik yatırım yapacak

Konsorsiyum'dan Basmane Çukuru'na 750 milyonluk yatırım

İlk kez 1997 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa sunulan, ancak açılan davalar nedeniyle 1999 yılından bu yana tek bir çivi bile çakılmayan Dünya Ticaret Merkezi arsası dün gerçekleştirilen bir ihale ile yeni sahiplerini buldu. İhaleyi, 80 milyon dolarlık teklifle Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Genel Müdürü Tarık Kayar'dan oluşan konsorsiyum kazandı.

17 yılın mağduriyeti bitti
İhalenin ardından bir açıklama yapan Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir'in göbeğinde kangrene dönüşen Basmane Çukuru meselesinin nihayet çözümlenebiliyor olmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti ve araziye 750 milyon TL'lik yatırım yapılacağını söyledi. Sancak:

"17 yılda çok insan mağdur oldu, mahkemelere taşındı, birçokları tarafından “utanç çukuru” diye adlandırılan bu sorun yıllardır giderilemedi. Şu andan itibaren bizim amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasını buraya taşıyacak örnek bir proje oluşturmaktır.” dedi...

Folkart Towers'ta yaşam ne zaman başlayacak? Ayrıntılar için tıklayın...

İzmir'in imajı düzelecek
İhalenin onaylanması halinde İzmir'in büyük bir fayda elde edeceğini vurgulayan Sancak, Basmanı Çukuru'nun en büyük zararının İzmir'in yatırım imajına verdiği zarar olduğunu söyledi. Sancak, bölgenin görsel çirkinliğinin yanı sıra çevre ve güvenlik açısından da büyük tehdit oluşturduğu üzerinde durarak:

"Basmane Çukuru görsel çirkinliğinin yanı sıra çevre sağlığı ve güvenlik açısından büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle bir an önce el atılması gerekiyor. Çünkü inşaat bölgesine çökmeyi önlemek amacıyla 20 yıl önce yapılan geçici duvarların (iksa sistemi) çökmesi an meselesidir." ifadelerini kullandı. 

Projeye İzmirliler karar verecek
Açıklamasında bölgeye yapılacak projenin niteliğine İzmirlilerin karar vereceğine de değinen Sancak projede 4 bini inşa aşamasında olmak üzere 9 bin kişinin istihdam edileceğini de sözlerine ekledi. 

Firma Bilgisi: Folkart Yapı