Bir asansör faciası daha! 3 işçi hayatını kaybetti

İstanbul Bahçeşehir'deki bir inşaatta meydana gelen asansör kazasında üç işçi yaşamını yitirdi. İşçiler, 23. kattan yere çakıldı.

Bir asansör faciası daha! 3 işçi hayatını kaybetti

Ölümlü iş kazalarında dünya listelerinin ilk sıralarında yer alan Türkiye, neredeyse her gün en az bir işçinin hayatını kaybettiği olaylara tanık oluyor. Torun Center kazasına ilişkin hukuki süreci devam ederken, bugün İstanbul Bahçeşehir'den gelen yeni bir asansör faciası ülke gündemine oturdu. Sürmekte olan bir inşaatın asansörüne binen 3 işçi, 23. kattan yere çakılarak yaşamını yitirdi.

Üç işçi 23 kat düştü
32 katlı bir konut inşaatının 23. katında yer alan yük asansörünün zemine çakılması ile yaşamını yitiren işçilerin Yasin Bakır, Şükrü Yaşar ve Osman Yardımcı olduğu bildiriliyor. Polis ve itfaiye ekipleri ise olay yerindeki incelemesini sürdürüyor. 

Türkiye'nin en büyük istikrarı: İşçi ölümleri... Haberin ayrıntısına ulaşmak için tıklayın...

2015'te günlük ölüm oranı en az 4.6
Bilindiği gibi Türkiye, 2014 yılının aksine Soma ve Ermenek gibi toplu işçi ölümlerine tanık olmamasına rağmen, 2015 yılında da rekora koşmuştu. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Mecilisi tarafından açıklanan verilere göre, en az 1.712 kayıtlı işçi, aktif çalışma halindeyken yaşadığı kaza sonucu yaşamını yitirmişti. En büyük kayıplardan biri ise inşaat-yol iş kolunda yaşanmıştı. Açıklamada bu süre içerisinde en az 414 kişinin yaşamını yitirdiği vurgulanmıştı. 

Rapora göre en yüksek ölüm oranı 131 ile İstanbul'de 85 kişi ile de İzmir'de yaşanmıştı

Söz konusu veriler ise gün hesabına göre 2015 yılında her gün en az 4.5 işçinin yaşamını yitirdiğini gösteriyor.