Çelik yapı sektörünün kitabını yazdı

Türkiye’deki ilk hafif çelik binayı kuran Steelife, hafif çelik yapı sisteminin teknik detaylarını ortaya koyan bir kitap hazırladı

Çelik yapı sektörünün kitabını yazdı

17 Eylül 2012 / emlakwebtv
Türkiye’de hafif çelik yapı sistemi ile üretilen ilk binayı kuran Steelife, 22 yıllık Vefa Group güvencesi altında hafif çelik yapı sektöründe bir ilki gerçekleştirerek sektörün kitabını yazdı. 350 sayfalık kitap çelik yapı sisteminin kullanımı konusunda hafif çelik yapı sisteminin tüm teknik detaylarını ortaya koyuyor.

Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın, sektörde standart dışı üretim sorununa dikkat çekmek ve bu soruna çözüm olmak amacıyla 2008 yılında 350 sayfalık mimari detay kitabını hazırladıklarını belirterek, “Böylece hafif çelik yapı sisteminin, farklı iklim koşulları dikkate alınarak ve farklı malzeme alternatifleri düşünülerek cephe, çatı ve döşemeler dâhil tüm detaylarının çözümlendiği kitap sayesinde belirsizlikleri ortadan kaldırdık” dedi
2000 yılında İstanbul Yapı Fuarı’nda Türkiye’nin ilk hafif çelik yapı sistemli binasını kurduklarını söyleyen Aydın, “Bugün artık rekor sayılabilecek sürelerde, yüksek standartlarda, deprem güvenliği olan konutlar, hastaneler, yurtlar, okullar, idari binalar üretiyoruz. Bu çerçevede üniversitelerimiz ile işbirlikleri yürütüyoruz, birlikte projeler yapıyoruz, öğrencilere eğitimler veriyoruz. AR-GE ve ÜR-GE ekiplerimizle yeni ürün ve teknolojiler geliştiriyoruz” diye konuştu.

Sektöre kalifiye eleman yetiştirmeye devam ediyor
TS 648 standardına ek olarak sektörü, Türkiye’de 1994 yılında hazırlandığı halde kullanılmayan “TS 11372 Çelik Yapılar-Hafif-Soğukta Şekil Verilmiş Profillerle Oluşturulan-Hesap Kuralları” standardının varlığından haberdar ettiklerini söyleyen Bülent Aydın, geliştirdiği sistemi bu standarda atıflar yaparak kurguladığını ve standardın uygulanabilirliğini ortaya koyduğunu söyledi. Bu standardı kullanmaya başlaması ve yaygınlaştırması sayesinde Steelife’ın bünyesinde hafif çelik yapı sistemi ile çözümler üretebilen ve hesap yapabilen onlarca mimar ve mühendisin yetiştiğini kaydetti. Aydın, “Çelik yapı sistemi ön üretimli bir yapı sistemi olduğundan uygulama alanındaki hataların, aksaklıkların, zaman kayıplarının da önüne geçilebiliyor. Ancak diğer taraftan teknolojik bir sistem olduğundan kalifiye uygulamacılara da ihtiyaç duyuyor. Steelife'ın teknik yeterliliğe sahip uygulamacıları yetiştirme ve sektöre kazandırma misyonu da bu çerçevede gerçekleşti” dedi.
Çelik yapıyı, estetik ve konfor ile birleştirdi
Steelife, hafif çelik yapı ile estetik ve konforu birleştiriyor. Daha güvenli, kaliteli ve çok daha hızlı inşa edilebilen bir sistem ortaya çıkarıyor. Hafif çelik yapılarda kullanılan konstrüksiyon profili üretimi ile birlikte farklı iklim bölgelerine ve yöresel mimari konseptlere göre düzenlenen teknik standartları ve detayları sayesinde ideal bir yapı teknolojisi sunuyor.

Firma Bilgisi: Lik Yapı