Çevre Bakanı: Sur'da tescilli yapılara kamulaştırma muafiyeti

Sur'da yürütülecek kamulaştırma hakkında bilgi veren Çevre Bakanı Sarı, tescilli binaların kamulaştırılmayacağını ve eylem planının Büyükşehir Belediyesi tarafından başlanan ancak yarım kalan hamlesinin devamı şeklinde yürütüleceğini söyledi.

Çevre Bakanı: Sur'da tescilli yapılara kamulaştırma muafiyeti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Diyarbakır Sur ilçesinde yürütülecek kamulaştırma ve dönüşüm hamleleri hakkında bilgi verdi. Sur'a yönelik dönüşüm hamlelerinde, 2002 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan ancak tamamlanamayan girişimin devamı şeklinde hareket edeceklerini vurgulayarak: "Sur'da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin onayladığı "Koruma Amaçlı İmar Planı" çerçevesinde çalışmalar yürüteceğiz..." ifadelerini kullandı.

Tescilli binalar ve kamulaştırma sorunu
Bugün Diyarbakır'da yaptığı incelemeler sonrasında gazetecilere Sur kentsel dönüşümü hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Sarı, "acele kamulaştırma" kararının içeriği hakkında da ipuçları verdi. Sur'un imara açılacağı, insansızlaştırılacağı ya da TOKİ tarafından toplu konut inşasının gerçekleştirileceği gibi iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Fatma Güldemet Sarı:

"Vakıf eserleri üzerinde herhangi bir kamulaştırma yapılmayacak. Acele kamulaştırma kararı parsel parsel gözükebilir ama bu zorunludur. Zira, bir parsel içinde tescilli bir bina var; ya da bir tescilli binanın üzerinde kaçak yapı var. Kamulaştırmayı genel anlamda düşünmeliyiz. Tescilli binaları kamulaştıracağız diye bir şey yok..." ifadelerini kullandı.

UNESCO, Sur raporlarını bekliyor... Ayrıntılar için tıklayın...

3 Mahalleden başlanacak
Sur'da uygulanacak dönüşüm hamlesinin daha önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kapsama uygun biçimde 3 mahalleden başlanacağını ve yöresel mimarinin, 5 bin yıllık kültürün izlerinin ön plana çıkarılacağı yapılaşma işlerinin yürütüleceğini de söyleyen Sarı:

"Bakın bir restorasyon işinden bahsediyoruz. Bu çok pahalı bir iştir. Yöresel mimarinin özelliklerini açığa çıkaracağız. Yalnızca Sur'un tescilli binalarına harcadığımız para 124 milyon TL'dir..." dedi.

Vatandaşlar ne olacak
Bakan Güldemet Sarı, bölgede kurulacak irtibat bürosu ile vatandaşlarla birebir ilişkilerinin de sürdürüleceğini, onlarla kurulan ilişkiler paralelinde kamulaştırma işlemlerinin yürütüleceğini de vurgulayarak, vatandaşların tercihine göre rezerv alanlarında ya da yerinde dönüşüm sürecinde barınabileceklerinin bilgisini de verdi. Sarı, kamulaştırma kararının anlaşmazlık halinde devreye gireceğini de sözlerine ekledi.