UNESCO Sur raporlarını bekliyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültürel Dairesi tarafından hazırlanan Sur Raporları'nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından UNESCO'ya iletilmediği anlaşıldı.

UNESCO Sur raporlarını bekliyor

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren ve yaklaşık 7 bin 742 parseli kapsayan Sur ilçesi kamulaştırma kararının yankıları sürüyor. Sur'da  yer alan 6 bin 912 parseli kapsayan kamulaştırmanın, ilçenin yüzde 82'sinin devletin eline geçmesi anlamına geldiğini vurgulayan uzmanlar, diğer taraftan tescilli yapıların kaderi hususunda söz sahibi olan UNESCO'nun da sürece dahil edilmesinde de sorunlar yaşandığının altını çiziyor.

Sur raporları halen Bakanlıkta bekletiliyor
Konuyla ilgili olarak bir açıklamada bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültürel Mirası ve Turizm Daire Başkanı Nevin Soylukaya, UNESCO'nun sürece sessiz kalması eleştirilerinin de yersiz olduğunu söyledi. Soylukaya UNESCO'ya her türlü yazı ve raporun Kültür Bakanlığı üzerinden ulaştığını ve kendileri tarafından hazırlanan Sur Raporlarının Kültür Bakanlığı UNESCO Türkiye komisyonunda bekletildiğini vurgulayarak:

"Ancak henüz bu raporlar UNESCO'ya ulaşmadı. Söz konusu raporların Bakanlık'ta hangi aşamada olduğunu bilmiyoruz. UNESCO ancak bu raporlar kendisine ulaştığında sürece dahil olabilir..." ifadelerini kullandı.

Mimarlardan Sur kamulaştırmasına karşı UNESCO'ya çağrı...

Dünyada bir ilk
Devlet tarafından alınan kamulaştırma kararını eleştiren ve bunca anıtsal yapının kamulaştırmasının mantıksız olduğunu söyleyen Soylukaya:

"“Kamulaştırılan parsellerin içinde tescilli yapılar, hanlar, hamamlar, kiliseler, dünya mirasının bir parçası olan Anzela Parkı, dünya mirasında yer alan Amida Höyük dahi var..." ifadelerini kullandı.