Mimarlardan Sur kamulaştırmasına karşı UNESCO çağrısı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren Diyarbakır'ın Sur ilçesi acele kamulaştırmalarına tepki gösterdi. Mimarlar UNESCO'yu, Sur kamulaştırmasına karşı tavır almaya davet etti

Mimarlardan Sur kamulaştırmasına karşı UNESCO çağrısı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geçen hafta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren ve Diyarbakır'ın Sur ilçesinde Çevre Şehircilik Bakanlığı'na acele kamulaştırma yetkisi veren Bakanlar Kurulu kararına tepki gösterdi. Mimarlar Odası tarafından yapılan açıklamada, çok sayıda kültüre ev sahipliği yapmış ve onlarca kültürel değere sahip Sur'a yönelik karar eleştirildi.

Sur'a kamulaştırma ve kültürel mirasın ranta dönüşümü
Mimarlar Odası Ankara Şubesi adına konuşma yapan Başkan Tezcan Karakuş Candan, Sur'un tarihi ve kültürel mirasının rant aracı haline dönüştürülmesine ve insanların şehirlerinden edilmesine karşı mimarları ortak tepki göstermeye davet etti. 

UNESCO'ya davet
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, UNESCO'yu da Diyarbakır Sur'daki acele kamulaştırmalara karşı tavır almaya davet etti. Candan: "Ezan sesleriyle çan seslerini birbirine karışıtığı, kardeşlik tohumlarının ekildiği, onlarca kültüre ev sahipliği yapmış yüzlerce değer bırakmış, uluslararası ölçekte Dünya Mirası listesine girmiş bir coğrafyadan bahsediyoruz."ifadelerini kullandı.

Sur ve Silopi'de acele kamulaştırma kararı... Ayrıntılar için tıklayın...

Sur ne Diyarbakır'a, ne Türkiye'ye ait... Sur dünyaya ait
Sur'da kamulaştırmaya konu olan 600'e yakın tescilli yapı bulunduğunu ve ilçede yaşanan tahribatın üzerinden rant devşirme yaklaşımının kabul edilemez olduğunu söyleyen Candan, Mitaniler'den başlayan ve Bizans'a kadar uzanan ilçenin,Diyarbakır ya da Türkiye sınırları içinde yer almadığını, kültürel olarak dünya sınırları içerisinde düşünülmesi gereken bir alan olduğunun altını çizdi. 

"Ciddi bir şekilde TOKİ'leşme ve rant amacınının bu süreci şekillendirdiğini öngörüyoruz. Başbakanın dediği "Toledo şehri gibi mimari dokusuyla herkesin görmek istediği bir yer" sözünden amaçlarını anlayabiliyoruz. Yıkım ve yeniden inşa süreciyle Unesco tarafından koruma altında olan bir kent katledilecek, insansızlaştırılacak..." ifadelerini kullandı.