Sur ve Silopi için acele kamulaştırma başladı

Diyarbakır'ın Sur ve Şırnak'ın Silopi ilçelerindeki çok sayıda taşınmazın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması yönündeki Bakanlar Kurulu Kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı

Sur ve Silopi için acele kamulaştırma başladı

Yaşanan çatışmalar sonrasında çok sayıda binanın kullanılamaz hale geldiği ve kamuoyunda "TOKİ" aracılığıyla toplu konut yapımına girişileceği yönündeki haberlere muhatap olan Diyarbakır'ın Sur ilçesi'nde devlet "acil kamulaştırma" uygulamasına başladı. Diyarbakır İli Sur ilçesindeki riskli alan sınırları içerisinde yer alan çok sayıda taşınmazın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasını öngören Bakanlar Kurulu Kararı, bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan bir diğer duyuruda da Şırnak'ın Silopi ilçesindeki taşınmazların benzer şekilde kamulaştırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı yayınlandı. 

Resmi Gazete'de yayınlandı: Sur'da kamulaştırmalar başlıyor
Resmi Gazete'de yayınlanan duyuruya göre söz konusu kamulaştırmalar, Abdaldere, Alipaşa, Cemal Yılmaz, Camiikebir, Cevatpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, İnönü, İskenderpaşa, Lalebey, Malikahmet, Özdemir, Süleymangazi, Savaş, Şemhane ve Ziyagökalp mahalelerindeki parseller üzerinde yer alan çok sayıda taşınmazı kapsayacak.  Bakanlar Kurulu Kararı ayrıca Yenişehir İlçesi'nde yer alan Köşkler ve Yenişehir Mahalleleleri'nde de acil kamulaştırma yetkisini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na verecek. 

Cizre'de kentsel dönüşüm başlıyor... Ayrıntılar için tıklayın...6 bin 300 mülkte kamulaştırma kararı

Bakanlar Kurulu Kararı ile birlikte Diyarbakır'ın tarihi surlarının içinde kalan Sur ilçesinin neredeyse tamamının kamulaştırılması gerçekleşmiş oldu. Söz konusu alan 5.5 kilometrelik bir genişlik üzerinde yayılıyor. 

Sur'un üçte ikisi kamulaştırıldı
Bakanlar Kurulu tarafından alınan karara konu alan bölgede yaklaşık 9 bin parsel bulunuyor ve kararın bölgedeki 6 bin 300 parseli kapsadığı bildiriliyor. Karar doğrultusunda tarihi kentte, otel, lokanta ve işyerleri gibi çok sayıda birimin kamulaştırılacağı, bu kamulaştırma girişiminin de 3'te 2'lik kısma yayılacağı vurgulanıyor.

Firma Bilgisi: haberler