Çevre Bakanlığı'na 2 milyar 553 milyonluk ödenek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bakanlığının 2016 yılı bütçe sunumunu yapan Çevre Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 2 milyar 553 milyon 807 bin TL ödenek öngörüldüğünü açıkladı.

Çevre Bakanlığı'na 2 milyar 553 milyonluk ödenek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2016 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Merkezi Yönetim Bütçesi'nden toplam 2 milyar 553 milyon 807 bin TL ödenek öngörüldüğü bilgisini verdi. Bu ödeneğin, 1 milyar 686 milyon 435 bin TL'si Bakanlık için, 867 milyon 372 bin TL'si ise  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü için aktarıldı.

Riskli alan çalışmalarına dev kaynak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2016 faaliyetlerinde özellikle riskli alan çalışmalarına  önemli bir kaynak aktarılacağı öğrenildi. Bakan Sarı, Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli ilan edilen alan sayısının, 47 ilde 178'i bulduğunu belirterek, riskli yapı tespitine ilişkin lisans verme işlemlerinin de başlatıldığını belirtti. Fatma Güldemet Sarı, riskli yapı tespiti için 1.054 kurum ve kuruluşun lisans aldığını vurgulayarak:

"2015 sonu itibarıyla 311 bin 837 bağımsız bölüm içeren 92 bin 833 binada riskli yapı tespiti gerçekleştirildi..." dedi.

İstanbul'u İBB mi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mı yönetiyor? Haberimizin ayrıntıları için tıklayın...

Türkiye'nin bina envanteri çıkarılacak
Gerçek Ortofoto ve Coğrafi Veri Üretim İŞi projesi çalışmalarının hızla devam ettiğini ve şehir ve ilçe merkezlerinin uçaktan görüntü alımlarının yüzde 90 oranında tamamlandığını söyleyen Çevre Bakanı Güldemet Sarı:

"Proje kapsamında şehir ve ilçe merkezlerinin uçaktan görüntü alımları yüzde 90 oranında tamamlandı. Ortofoto Projesiyle kentsel alanların yüksek çözünürlüklü görüntüleri elde edilecek, ülkenin bina envanteri çıkarılacak, kıyılardaki kaçak yapılaşmalar takip edilebilecek, bakanlık web sayfası üzerinden verilerle Bakanlık mekansal verileri de sunulacaktır." dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2016 bütçeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.