Çevre Bakanlığı'ndan hava kirliliği haberlerine yalanlama

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yazılı ve görsel basında yer alan, İstanbul'da hava kirliliğinin kritik sınırı aştığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Çevre Bakanlığı'ndan hava kirliliği haberlerine yalanlama

İstanbul'da hava kirliliğinin insan sağlığı için tehlikeli sınırı aştığına yönelik olarak, yazılı ve görsel basın organlarında yer alan haberleri yalanlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'da hava kirliliğinin yaşanmadığını açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan basın açıklamasında, Ulusal Hava Kalitesi İzleme ağından elde edilen verilerin İstanbul'un hava kirliliği gibi bir sorunun muhatabı olmadığını ortaya koyduğu belirtildi. 

Çevre Bakanlığı: İstanbul'da hava kirliliği kritik sınırı hiç aşmadı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çeşitli bası ve yayın organları tarafından dile getirilen ve İstanbul'un hava kirliliğinin insan sağlığını tehdit eder boyutlara geldiği yönündeki haberlere yalanlama getirdi. 1990'lı yıllarda havası en kirlik şehirlerin başında gelen İstanbul'un yürütülen ısınma amaçlı yakıt kontrolleri ve doğalgaz yaygınlaşması ile bu sorundan büyük ölçüde kurtulduğunun vurgulandığı Çevre Bakanlığı açıklamasında, böylece Avrupa Birliği direktiflerinde belirtilen yıllı sınır değerlerinin de altına düşüldüğü iddia edildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada: 

İstanbul'un havası neden kirli? Çevre Mühendisleri Odası'nın açıklaması için tıklayın...

"Kükürtdioksit konsantrasyonları Avrupa Birliği Direktiflerinde belirtilen günlük 125 µg/m3 sınır değeri hiç aşmamış, yıllık 20 µg/m3 sınır değerin ise kış sezonlarında dahi altında kalınmıştır. 2015 yılı için, İstanbul geneli kükürtdioksit ortalaması 5 µg/m3 olarak gerçekleşmiştir" ifadelerine yer verildi.

Hedef Avrupa Birliği kriterleri
Söz konusu rakamların Avrupa Birliği sınır değerlerinin 4 kat altında olduğunun altını çizen açıklama Bakanlık hedefinin, AB standartları olduğunu ve doğrultuda da çalışmaların sürdüğü vurgulandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, söz konusu haberlerin muhatabı olan diğer şehirlerle ilgili bir açıklama yapılmaması ise dikkat çekti.