Çevre Bakanlığından Ihlamur Parkı yapılaşmasında kritik adım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ihlamur Parkı'nı da kapsayan alanla ilgili 1/5000'lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı'nı onayladı. Planla birlikte, konut planı olarak düşünülen bölümler de yeşil alan olarak tanımlandı.

Çevre Bakanlığından Ihlamur Parkı yapılaşmasında kritik adım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tartışmalara neden olan Ihlamur Parkı konut projesine dur diyecek önemli bir adım adım attı. 28 Eylül'de onaylanan, 1/5000'lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile birlikte konut projesi olarak gösterilen kısımlar da yeşil alan statüsüne kavuşmuş oldu.

Ihlamur Parkı'nda konut tartışması bitti
Son aylarda bir inşaat firmasının konut projesi yapılacağı yönündeki tabela bilgileriyle alevlenen Ihlamur Parkı hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önemli bir adım attı. Halk arasında Ihlamur Parkı olarak da bilinen Ihlamur Kasrı 1. ve 3. Derece Doğal Sit Alanları ve Etkileme Geri Bölgesi Hakkındaki, 1/5000 bin ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı'nı onaylayan Bakanlık, böylece daha önce konut alanı olarak planlanan yerlerin de yeşil alan statüsüne kavuşmasını sağladı.

[resim2]

Seba İnşaat konut projesi yapmayı planlıyordu
Söz konusu arazi üzerinde konut projesi inşa etmeye hazırlanan Seba İnşaat Anonim Şirketi tarafından yapılan açıklamada, park üzerinde gökdelen değil, az katlı konut projesi inşa edileceğini açıklamıştı. Ihlamur Parkı'nda yeşil alan olarak belirlenen kısımlara dokunulmayacağını söyleyen Seba İnşaat Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Keçeli de, projenin 12 dönümlük alan üzerinde inşa edileceğini 5 dönümün yeşil, 4 dönümün ise sosyal alan olarak belirlendiğini vurgulamıştı.