Bağcılar riskli alan kararında yürütmeyi durdurma

Bağcılar meydanı ve komşu 5 mahalle hakkında alınan "riskli alan kararı" Danıştay 14. daire tarafından iptal edildi

Bağcılar riskli alan kararında yürütmeyi durdurma

Danıştay 14. Daire, Bağcılar meydanı ve civardaki 5 mahalleyi kapsayan riskli alan kararını iptal etti. Söz konusu karar 22 hektarlık alan üzerinde yer alan 200'e yakın binayı kapsıyordu.

Danıştay'dan Bağcılar'a yürütmeyi durdurma
Bakanlar Kurulu tarafından riskli ilan edilen Bağcılar Meydanı ve komşu konumda bulunan Çınar, İnönü, Yavuzselim, Merkez ve Sancaktepe mahallelerindeki karar, Danıştay 14. Daire tarafından kaldırıldı. 31 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren ve 22 hektarı kapsayan dönüşüme ilişkin Uygulama İmar Planı hazırlanmış, bu planlar da 2015 Mart ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan geçmişti. Hürriyet'te yer alan Dinçer Gökçe imzalı habere göre imar planlarına itiraz Bağcılar Meydanı'nda iş hanı bulunan Mustafa Tekin tarafından gerçekleşti.

Danıştay'dan Pendik riskli alan kararına iptal... Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz...

Tekin'in, Danıştay 14. Daire'ye yaptığı itirazda bölgenin riskli alan ilan edilmesi için somut verilerin ortaya konulması gerekliliğini belirtildi ve bölgede bulunanların can ve mal güvenliğine ilişkin bir tespitin bulunmadığı savunuldu. Mahkeme, tarafları dinledikten sonra yürütmeyi durdurma kararı aldı. 

Aynı gerekçe ile iptaller yayılıyor
Danıştay 14. Daire'nin kararı iptal gerekçesi ise, çok sayıda örneğe yönelik emsal kararlara uygun bir nitelik taşıyor. Mülkiyet hakkının Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile korunduğu vurgulanırken, bu haktan yalnızca kamu yararının mevcut olduğu durumlarda sınırlama sunulacağına dikkat çekildi.

Bilimsel bir rapor yine yok
Danıştay'ın aldığı kararda etkili olan bir diğer unsur ise, davaya konu olan bölge ile ilgili bilimsel bir raporun bulunmaması oldu. Alınan kararın bir diğer dikkat çekici noktası ise Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na itiraz yolunun kapalı olduğunun vurgulanması oldu.