Davutoğlu'ndan İstanbul'a hançer itirafı: Artık olmayacak

Süleymaniye'de düzenlenen Mimar Sinan'ı anma toplantısında konuşan Ahmet Davutoğlu: "Bundan böyle İstanbul'a hançer gibi saplanan bina inşa edilmeyecek..." dedi

Davutoğlu'ndan İstanbul'a hançer itirafı: Artık olmayacak

"Mimar Sinan'ın ölümünün 428. yılında, anıstsal Süleymaniye Camii'nde yapılan anma toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "bundan böyle İstanbul'a hançer gibi saplanan binalara izin vermeyeceklerini" söyledi. Başbakan Davutoğlu böylece, daha önceki dönemlerde yapılan binaların "hançer" niteliğini de itiraf etmiş oldu. 

Mimar Sinan'dan ders almak
Açıklamasında İstanbul'u korumanın aziz bir görev olduğunu, kendilerine emanet edilen bu şehri gelecek nesillere bırakma görevinin de bilincinde olduklarını söyleyen Davutoğlu: "Mimar Sinan'dan ders almış olsaydık, o çok zikrettiğimiz Mimar Sinan'ın aşkını, sevdasını gerçekten yürekten hissetmiş olsaydık, bu aziz şehre, bu aziz şehrin doğasına, dokusuna, tarihine uymayan eserler yapıp şirk koşmazdık" dedi.

Artık Zeytinburnu kuleleri gibi hançerler yok
Başbakan Davutoğlu, Mimar Sinan'ı anma gününde başta mimarlar olmak üzere tüm meslek erbabı, belediyeler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na büyük görevler düştüğünü de vurgulayarak:

"Bundan sonra bu şehre hançer gibi saplanan hiçbir eser yapılmayacak. arihi Yarımada'ya şirk koşmak, o yarımadayı tahakküm eden ne eser varsa bu şehre ihanettir. Aynı şeyi Zeytinburnu kuleleri için de söylerim, diğer yapılar için de..." ifadelerini kullandı. 

Başbakan Davutoğlu, restorasyon çalışmaları sırasında Mimar Sinan'ın naşının baş kısmının yerine konmadığı yönündeki söylentiler hakkında da çalışmalar başlatıldığını ve DNA testleri aracılığıyla gerçek uzvun saptanmasına yönelik soruşturmanın deva edeceği bilgisini de verdi.