Emlak vergisi muafiyeti

Her yıl iki eşit taksit ile ödenmesi zorunlu olan emlak vergisinden kimler muaf olur? İşte emlak vergisi muafiyeti...

Emlak vergisi muafiyeti

Her yıl iki eşit taksit ile ödenmesi zorunlu olan emlak vergisinden kimler muaf olur? İşte emlak vergisi muafiyeti... 

Bina veya arazinin sahibi, varsa intifa hakkı sahibi ya da bina veya arazide malik kişilerin ödemesi gereken emlak vergisinde bazı vatandaşlar muafiyetleri nedeniyle ödeme yapmıyor. Emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilmek için bağlı olunan belediyeye muafiyet formu doldurup vermek yeterli oluyor. Formlar ise belediyelerden ücretsiz olarak temin edilebiliyor. 

Emlak vergisi muafiyeti

Emlak vergisi ödemeyecek kişiler içerisinde; geliri sadece emekli aylığı olanlar ile bunların dul ve yetimleri, hiçbir geliri olmayan ev hanımları ve işsizler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri. Türkiye sınırları içerisinde brüt alanı 200 metrekareyi geçmeyen, tek konuta sahip ve yukarıda geçen kişiler emlak vergisinden muaf oluyorlar. Emekliler ise tek bir konutu olsa bile bankada birikimi ya da ikramiyesi nedeniyle faiz geliri varsa emlak vergisi ödüyorlar. 

5 yıllık geriye dönük ödemelerin iadesi alınabiliyor

Türkiye'de 200 metrekarenin altında sadece tek bir evinizin olduğuna daire form doldurup bağlı olduğunun belediyenin emlak vergisi bölümüne dilekçe ile başvurmanız durumunda daha önce ödemiş olduğunu emlak vergisini geri alabilirsiniz. Belediyeye verilecek olan itiraz dilekçesi ile geriye dönük 5 yıllık ödemelerin iadesi alınabiliyor. İade talep dilekçesi verdikten sonra 60 gün içinde belediyeler düzeltme ve iade yapmak zorunda.