Emlak vergisi nereye ödenir?

2.taksit ödemelerinin yaklaştığı emlak vergisinin nereye ödeneceği konusunda bilgi sahibi değilseniz, haberimizi okuyabilirsiniz. İşte ‘emlak vergisi nereye ödenir?’ sorusunun yanıtı.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Emlak vergisinin 2.taksit ödemeleri 1 Kasım 2014 tarihinden itibaren başlayarak, 1 Aralık 2014 tarihine kadar devam edecek. Bina, arsa veya arazi sahiplerinin, bu taşınmazları için ödemekle zorunlu oldukları emlak vergisinin nereye ödeneceğini ise sizler için araştırdık. Esaslarının 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu kapsamında düzenlendiği emlak vergisi nereye ödenir? İşte yanıtı.

Öncelikle belirtelim ki, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmazlar vergiye tabi ve söz konusu bu vergi her yıl belirlenen tarihlerde iki eşit taksit halinde ödeniyor. Emlak vergisinin ödeme noktaları ise taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin tahsilat vezneleri. Yani emlak verginizi ödemek için, vergisini ödeyeceğiniz taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye gidecek ve tahsilat veznesinde vergi miktarını yatıracaksınız.

Ancak vergisini ödeyeceğiniz taşınmaz, yaşadığınız ilden başka bir ilde bulunuyorsa, o halde yine belediyeden PTT havalesi ya da taşınmazın bulunduğu belediyenin banka hesap numaralarına havale edebileceksiniz.

Belediyeye ödeme

Vergisi ödenecek evin, bağlı olduğu belediyeye gidilerek ödeme yapılabiliyor. Eviniz büyükşehir sınırları içerisinde ise binde 2, normal belediyeler sınırlarında ise binde 1 olarak taşınmaz değerine göre belirleniyor. 

İnternetten ödeme

Gelişen teknoloji ile birlikte artık çocuk belediye internet sitelerinden online ödeme seçenekleri sunuyor. Türkiye'de çoğu yerde kullanılan e-belediye uygulaması ile emlak vergisi ödemek kolaylaşıyor. 

PTT veya banka havalesi ile ödeme

Vergisini ödeyeceğiniz eviniz eğer oturduğunuz şehir ile aynı yerde değil ise ev vergisi ödenecek evinizin bulunduğu belediyeye PTT veya banka hesabına havale ile ödeme yapılabiliyor.

Emlak vergisi nasıl ödenir? Adım adım ödeme…

*Bina, arsa veya arazinin bulunduğu yerdeki ilgili belediyeye,

*İlgili belediyenin vergi tahsilatı yapan şubelerine,

*İlgili belediyenin hesabına PTT aracılığıyla posta çeki ile,

*İlgili belediyenin hesabının bulunduğu banka şubelerine ödenebilecek.

Kimler emlak vergisi ödemez?

Emlak vergisinde muaf tutulan kişiler ise şöyle;

200 metrekarelik büyüklüğü geçmeyen tek mesken sahiplerinden geliri olmayan kimseler muaf tutulurken;

*Başka bir geliri olmayan,

*Emekliler,

*Özürlüler,

*Gaziler,

*Şehitlerin dul ve yetimleri,

*Hiçbir geliri olmayan işsizler,

*Ev hanımları emlak vergisi ödemiyor.